2. července  2010 v 09:46  rubrika: Nepřehlédněte

Pavel Drobil: Dotace na fotovoltaiku jsou ekonomický zločin

Místopředseda ODS Pavel Drobil - Foto: Tomáš Adamec

Místopředseda ODS Pavel DrobilFoto: Tomáš Adamec

Dotace na fotovoltaickou elektřinu jsou podle budoucího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) „velkým zločinem ekonomiky." Jak řekl Rádiu Česko, jako ministr proto hodlá prosazovat razantní omezení až zrušení dotací na elektřinu ze slunce.

„Budu maximálně radikální. Byl bych nejradši, kdyby tam nebyly žádné dotace, pokud je to možné. Je to ale věc jednání do budoucna. Můžu být sice ekonomický liberál, ale jsem i právník a vím, že smlouvy platí. To znamená, že do určitého okamžiku musí být splněny, budu ale prosazovat razantní omezení dotací do této energie," řekl Drobil Rádiu Česko. 

Za zvyšování cen elektřiny podle Drobila mohou právě i fotovoltaické elektrárny. „Jakákoli dotace křivý trh, křiví ceny, zdražuje elektrickou energii. Dotaci na fotovoltaiku zaplatí konečný spotřebitel. Ten už je dnes nyní nespokojený s výší ceny a toto je jeden z důvodů," říká Drobil. A je přesvědčen, že kvůli alternativním zdrojům mohou ceny ještě vzrůst. 

„Další věc je totiž nápor, který fotovoltaika a větrné elektrárny mají na přenosovou síť. Tu je třeba modernizovat, přizpůsobit výkyvům, a to musí opět někdo zaplatit. A už před volbami i těsně po volbách jsem dostával informace, že subjekty, které jsou s tím spojeny, by tyto investice promítly do ceny. Což znamená další zdražení," řekl Rádiu Česko Drobil. 

Z dalších oblastí české energetiky odmítá prolomení limitů na těžbu uhlí, podporuje dostavbu Temelína a „pokud bude ekonomicky přínosný", i stavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany. 

 

Plány nového ministra životního prostředí Pavla Drobila.

Vložit na svůj web

Autor:  Robert Břešťan  (bre), Lenka Buriánková  (lbu), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Informace ze světa financí  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do října 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas