2. května  2011 v 09:39  rubrika: Nepřehlédněte

Smrt bin Ládina paralyzuje na chvíli al-Káidu, míní Visingr

Usáma bin Ládin. - Foto:  AFP

Usáma bin Ládin.Foto:  AFP

Americké speciální síly zabily v Pákistánu nejhledanějšího teroristu Usámu bin Ládina. Oznámil to dnes v přímém přenosu televizní stanice CNN americký prezident Barack Obama. Podle něj je tělo bin Ládina v rukou amerických úřadů. Informaci potvrdil také nejmenovaný vysoký představitel pákistánské rozvědky, která se podílela na pátrání.

Šlo o pozemní operaci, nikoli o útok bezpilotního letounu. Zraněn nebyl nikdo z Američanů, komando se také staralo o to, aby nedošlo k obětem mezi civilisty. 

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr ve vysílání Rádia Česko ale odhadl, že smrt Usámy bin Ládina al-Káidu na chvíli paralyzuje: 

„On asi od většiny těch buněk byl už spíše odříznutý a on nebyl hlavním plánovačem, tuto funkci zastává spíš jeho pravá ruka Ajman Zavahrí. Ale já bych řekl, že právě kvůli tomu obrovskému psychologickému šoku ta akceschopnost těch buněk narušena bude. Ti teroristé si teď uvědomí, že pokud Američané dokáží najít a přímo v přestřelce zabít nejhledanějšího muže na světě, tak dokážou asi najít kohokoliv.“ 

Arabský svět je zatím zdrženlivý  

Arabský svět zatím na zprávu o smrti bin Ládina reaguje zdrženlivě. Podle blízkovýchodního zpravodaje Břetislava Turečka se na tom zřejmě nic nezmění: 

„Já si nemyslím, že by vyšli lidi do ulic, aby demonstrovali za Usámu bin Ládia, to si neumím takovou zemi představit. Ty prvotní reakce asi bude úleva mnoha lidí, i když to nebude určitě podpora Američanů, ale spíš, že zahynul terorista. Ale zároveň přicházejí i reakce lidí, kteří tomu nevěří a určitě můžeme čekat, že extremisté toho využijí k posílení toho svého ideového tažení, možná i k dalším teroristickým útoků. Ale to určitě nebudou lidé, kteří by toto šli veřejně demonstrovat s transparenty do ulic.“ 

SOUVISEJÍCÍ AUDIA:  

 

Nejhledanější terorista světa je mrtev. Otázky pro vojenského analytika Lukáše Visingra.

Vložit na svůj web

 

Usáma bin Ládin je mrtvý. Ptáme se zpravodaje ve Washingtonu Víta Pohanky a zpravodaje na Blízkém východě Břetislava Turečka.

Vložit na svůj web

 

Zpráva o zabití Usámy bin Ládina posílila americký dolar. Situaci sleduje Ilona Švíhlíková z VŠE v Praze.

Vložit na svůj web

Autor:  Lenka Buriánková  (lbu), Petra Beránková  (BER), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas