9. května  2011 v 10:30  rubrika: Nepřehlédněte

Pasivní domy jsou velký podvod, tvrdí Rajniš

Martin Rajniš - Foto: Marián Vojtek

Martin RajnišFoto: Marián Vojtek

Úsporné stavby jsou jen líbivým trendem. Více než v energiích ušetříte, do nich musíte investovat. Ve Studiu Česko to řekl renomovaný architekt Martin Rajniš.

Výstavba tzv. pasivního domu je zhruba o deset procent dražší než u srovnatelného běžného domu. Tato investice je podle oceňovaného autora tzv. přirozené architektury naprosto nesmyslná, protože představuje potenciálně ušetřenou energii například na 40 let dopředu. 

„Investice do energií spotřebovávaných v budoucnu je hloupost, navíc ušetřená tepelná energie představuje jen několik málo procent z objemu naší tzv. CO2 stopy a celkové spotřeby energie,“ uvedl Matin Rajniš s tím, že pokud by chtěl někdo zmenšit tento svůj negativní otisk na životním prostředí, měl by se raději zamyslet na cestováním letadlem anebo nad tím, proč rodina z ekologického domu jezdí dvěma a více auty. 

Při výpočtu ekologické, respektive ekonomické efektivity domů, které si ve velké míře vystačí s vnitřním zdrojem tepla (například z elektrických spotřebičů) vychází Rajniš z toho, že k vydělání šesti korun je v České republice a srovnatelných státech nutné spotřebovat 1 kilowatt energie. 

Zvýšené náklady na výstavbu převedené na energie jsou pak zhruba stejné jako celoživotní úspora. Podle profesora architektury a někdejšího člena Školky SIAL je tedy s trochou nadsázky nejlepším pasivním bydlením byt s vypnutým topením, zahřívaný pouze energií od přilehlých sousedních bytů. 

 

Hostem Zuzany Vlčkové je architekt Martin Rajniš.

Vložit na svůj web

Autor:  Zuzana Vlčková  (zvl), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Studio Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas