12. května  2011 v 13:41  rubrika: Nepřehlédněte

Visingr: Režim v Libyi je odvislý od existence plukovníka Kaddáfího

Libye. Pohřeb obětí z řad povstalvů po ostřelování Misuráty Kaddáfího jednotkami - Foto:  ČTK/AP, / STR

Libye. Pohřeb obětí z řad povstalvů po ostřelování Misuráty Kaddáfího jednotkamiFoto:  ČTK/AP, / STR

Libyjská státní televize se snaží dokázat, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je naživu a v plné síle. Televize včera odvysílala záběry z Kaddáfího schůzky s kmenovými vůdci, údajně se sešli v jednom tripoliském hotelu. Podle televize byl záznam natočen včera - to ale nelze ověřit.

Kaddáfí se neobjevil na veřejnosti od 30. dubna, kdy při náletu Severoatlantické aliance zahynul jeho nejmladší syn a tři vnuci. Libyjští povstalci mezitím oznámili, že obsadili letiště v Misurátě, městě, které Kaddáfího síly dlouho obléhaly. 

Mluví se o tom, že situace uvízla na mrtvém bodě. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen s tím ale nesouhlasí: 

"Žádný mrtvý bod, právě naopak. NATO, jeho partneři a také povstalci dosáhli velkého pokroku," tvrdí šéf NATO a dodává, že režim plukovníka Kaddáfího už má prakticky, jak se říká, na kahánku.

Podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra je ale režim v Libyi stále výrazně spojený s plukovníkem Kaddáfím. 

„Režim je silně s jeho osobou stále spjatý. V okamžiku, kdy by se potvrdila slova o jeho smrti, režim by se zhroutil,“ zmínil Visingr na rádiu Česko. 

Útoky NATO 

NATO soustředily i na komplexy, kde podle předpokladů žije i Kaddáfího rodina - takže se spekulovalo o Kaddáfího smrti. „Návaděné střely mohou samozřejmě zasáhnout i konkrétní osoby. Otázkou ale je, zda se v těch konkrétních místech daná osoba vůbec nachází. Už jednou ale NATO bombardovalo přímo budovu, kde se Kaddáfí nacházel a podařilo se mu uprchnout. To ale nemění nic na faktu, že má NATO velmi dobré informace od povstalců nebo místních spolupracovníků,“ upřesnil Visingr. 

Zatím klíčové bude pro povstalce obsazení letiště v Misurátě, což potvrdil i Visingr: 

„Kdyby povstalci dostali pod kontrolu zmíněné letiště, umožnilo by to jejich zásobování ze vzduchu.“ 

Zpravodajové si všímají, že při protivládních protestech v Sýrii už zahynulo mnohem víc lidí, než v Libyi před začátkem té kampaně NATO. Šéf aliance Rasmussen vysvětluje, proč mezinárodní společenství nezasahuje v Sýrii, ale v Libyi: 

"Rada bezpečnosti OSN nás požádala o ochranu civilistů v Libyi, máme mandát OSN a podporu zemí regionu, proto jsme v Libyi.“ 

 

Libyjská státní televize se snaží dokázat, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je naživu a v plné síle. Téma zhodnotíme s vojenským a bezpečnostním analytikem Lukášem Visingrem.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Lukáš Vincourek  (lvi)
Pořad: Zahraniční událost  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do července 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas