14. května  2012 v 08:10  rubrika: Nepřehlédněte

Aby se Řecko mohlo zbavit eura, musí nejdříve vystoupit z EU, tvrdí Přibáň

Euro. Ilustrační foto - Foto: Fotobanka RGBStock

Euro. Ilustrační fotoFoto: Fotobanka RGBStock

Antické drama s dluhovou zápletkou dospělo do dalšího a dost možná i posledního dějství. Ani řecký prezident Karolos Papulias zatím nedokázal vytvořit vládu stran, které by byly schopné garantovat úsporná opatření, a tím i přísun financí ze záchranných půjček:

„Po této schůzce je jasné, že po nás žádají, abychom se podíleli na tomto zločinu,“ vysvětlil předák druhé nejsilnější strany SYRIZA Tsipras, proč se jeho partaj už nezúčastní posledního kola rozhovorů o koalici. 

Evropští politici a bankéři už přestávají věřit, že se s Řeky nějak podaří dohodnout. Soudě aspoň podle toho, jak se snaží uklidnit veřejnost tím, že odchod Řecka z eurozóny by nebyl tragédií. Vlivný německý časopis Der Spiegel bez obalu na titulní stranu napsal: Acropolis, Adieu! Proč Řecko musí opustit euro. 

Řecko bude také asi první položka v dnešním jednání ministrů financí zemí eurozóny. Zesílily totiž debaty o možném odchodu Atén z eurozóny. 

Podle profesora právnické fakulty univerzity ve velšském Cardiffu Jiřího Přibáně nucený odchod Řecka z eurozóny ale není možný. Maastrichtská smlouva jednoduše nepočítala s tím, že by země chtěly opustit eurozónu. 

„Možnost vystoupit Evropská unie zná, ale teprve v 50. článku Lisabonské smlouvy zavedla možnost vystoupit, ale z celé Evropské unie. Z hlediska právního je to velice složitá situace, kdy Řecko, kdyby chtělo opustit eurozónu, ale přitom chtělo zůstat členem Evropské unie, tak nemůže. Ono by muselo vystoupit z Evropské unie a teprve potom si vyjednat nějaké podmínky opětovného přijetí do Evropské unie mimo eurozónu,“ řekl Přibáň Rádiu Česko.  

 

Vystoupí Řecko z eurozóny? Více spolupracovnice v Řecku Pavla Smetanová a profesor právnické fakulty univerzity ve velšském Cardiffu Jiří Přibáň.

Vložit na svůj web

Autor:  Tomáš Pavlíček  (tpa), Patricie Polanská  (ptp), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Rozhovor na aktuální téma  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas