27. ledna  2012 v 15:36  rubrika: Nepřehlédněte

Bartuška: Žádný ze tří zájemců o dostavbu Temelína mě zatím nepřesvědčil

Václav Bartuška - Foto: Marián Vojtek

Václav BartuškaFoto: Marián Vojtek

Tři zájemci o dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín - společnosti Westinghouse, Areva a rusko-české konsorcium Rosatom - mají na podání svých nabídek čas do 2. července. Jejich marketingové snahy a také lobbing jednotlivých států ale vrcholí už teď.

Podle vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartušky současné debaty o tom, který ze tří nabízených typů reaktorů je nejvýkonější, svědčí o vysokém nasazení PR agentur: „Říkám tomu jaderný marketing.“ 

Václav Bartuška Rádiu Česko řekl, že bezpečnost je bez debat nejdůležitějším kritériem celého tendru. A bezpečnost nabízených jaderných reaktorů od všech tří zájemců je z pohledu jaderného dozoru srovnatelná. 

„To, jestli jdou jednotliví účastníci tendru cestou aktivní nebo pasivní ochrany reaktoru, to je ale na nich,“ vysvětlil Bartuška v pořadu Studio Česko s tím, že v této otázce nemají jednoznačné preference ani největší světové jaderné dozory. 

Rozdíly jsou naopak ve výkonech jednotlivých reaktorů. „Ten francouzský reaktor je výrazně silnější než ty zbylé,“ uvedl Václav Bartuška. Podle něj nebude v tendru hrát roli, jak velké úpravy dopravní sítě budou třeba v souvislosti s dostavbou Temelína a instalací nových jaderných reaktorů udělat. 

„Stávající síť je z 80. let a s její modernizací se počítá,“ prohlásil vládní zmocněnec. 

Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška dal najevo, že potenciální vítěz tendru musí českou stranu přesvědčit činy, a ne slovy, že je schopen postavit elektrárnu v Temelíně za peníze, které budou ve smlouvě, a v čase, který bude ve smlouvě: 

„Říkám to naprosto veřejně, všem třem do očí i do médií, že mě o tom žádný z těch tří nepřesvědčil.“ 

 

Dostavba jaderné elektrárny Temelín. Hosty Magdalény Trusinové jsou vládní zmocněnec Václav Bartuška a ředitel Laboratoře experimentální ekonomie na národohospodářské fakultě VŠE v Praze Miroslav Zajíček.

Vložit na svůj web

Pořad: Studio Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas