15. července  2011 v 10:50  rubrika: Nepřehlédněte

Billboard v památkové zóně, proti kterému lidé protestovali, dnes ráno zmizel

Mluvčí Prahy 5 Jana Skalové před bigboardem v osadě Buďánka - Foto: Dalibor Zíta

Mluvčí Prahy 5 Jana Skalové před bigboardem v osadě BuďánkaFoto: Dalibor Zíta

Obří billboard, proti kterému ve čtvrtek protestovali obyvatelé historické památkově chráněné osady Buďánka, byl dnes ráno odmontován.

Se stavbou nesouhlasili místní lidé ani současné vedení radnice. Stavbu přes nesouhlas památkářů povolil stavební úřad za minulého vedení Prahy 5. 

"Dnes v pět ráno dělníci odstranili konstrukci, zůstala tam ještě betonová patka a přípojka," říká Anežka Hradilová, která bydlí v jednom z posledních domů bývalé dělnické kolonie. 

Obává se ale, že se firma, která billboard stavěla, jen tak nevzdá a reklamu pouze přemístí na jiné místo. 

Obří billboard měly tvořit dvě téměř deset metrů široké světelné tabule, na kterých by se promítala reklama. Kvůli stavbě už byla vykácena část stromů a keřů. Místní obyvatele ve čtvrtek podpořil také režisér Jiří Menzel, herec Ivan Trojan a mim Boris Hybner. 

Většinu pozemků v bývalé dělnické kolonii Buďánka vlastní Praha 5, která je ale před lety pronajala developerské firmě Geosan. Ta má areál obnovit, dosud ale nezačala. 

Namísto toho začala nedávno na okraji památkové zóny stavět i přes nesouhlas Národního památkového ústavu obří světelné reklamní zařízení, takzvaný megaboard. Místní obyvatelé se stavbou nesouhlasili, protože jim prý svým intenzivním světlem a zvukem ventilátorů může znepříjemňovat život. 

Obyvatelé lokality a několik občanských iniciativ proti stavbě megaboardu uspořádali protestní happening. Obyvatelka jednoho z posledních historických domů osady Buďánka, Anežka Hradilková vysvětlila na místě Rádiu Česko důvod prostestu: 

„Tady uprostřed památkové zóny vyrůstá obří megabillboard s dvěma desetimetrovými svítícími obrazovkami. Firma Geosan , která má tady pronajaté pozemky od Prahy 5, která je má ve správě, má pozemky pronajaté za účelem revitalizace osady, touto stavbou dává přímo najevo, jak si tu revitalizaci představuje." 

Památkáři byli proti, nakonec byl jejich hlas vyslyšen 

Proti výstavbě obřího billboardu v památkové zóně se už minulý rok v září ohradil Národní památkový ústav. Je zajímavé nahlédnout do jeho odborného vyjádření, které mělo sloužit jako podklad pro vydání správního rozhodnutí. Píše se v něm: 

„Z hlediska památkové péče je předložený návrh vyloučený. Velkoplošná reklama je novodobý prvek , který nemá s původním prostředím památkové zóny žádnou souvislost. Svými rozměry a celkovým charakterem je ve vztahu k uličnímu interiéru necitlivý, esteticky nepřizpůsobivý, rušivý a tedy z hlediska památkové péče zcela neopodstatněný a nežádoucí. Výsledný dojem hrubě narušuje historické prostředí památkově chráněné zóny." 

Stavbu bigboardu už ale dříve schválil stavební úřad městské části Prahy 5. Tisková mluvčí radnice Prahy 5 Jana Skalová vysvětluje, jak je to možné. 

„Minulé vedení radnice městské části Praha 5 se starostou Milanem Jančíkem schválilo stavební povolení se záměrem postavit v této lokalitě megaboard. Stavební úřad dal souhlas s realizací této stavby v říjnu roku 2010 a informoval o tom nové vedení radnice teprve před několika týdny. Radnice s novým starostou Radkem Klímou v tuto chvíli prošetřuje zda nedošlo k nějakému pochybení při vydání stavebního rozhodnutí při vydání povolení a realizaci stavby megaboardu a je záměrem a snahou nového vedení radnice aby tato stavba byla odstraněna a Buďánka revitalizována," vysvětlila Rádiu Česko Saklová. 

Pozemky za 5 korun  

Za účelem revitalizace památkové zóny Buďánka byly pozemky, na kterých se staví Megaboard pronajaty developerské firmě Geosan developement. Podle informací z tiskové zprávy iniciativy obyvatel Buďánky má údajně firma pozemky pronajaty za 5 korun na metr čtvereční za rok. Řediteli firmy Geosan developement Roman Hrubý vysvětluje, firma začala stavět megaboard v památkové zóně: 

„Na tu stavbu nám byl doručen od našeho podnájemce Media Channel akciová spol. území souhlas a souhlas s provedením stavby pro reklamu, kterou vydal stavební odbor úřadu MČ Prahy 5. Stavba je tedy povolená. Osada Buďánka navíc bude revitalizována. Máme v současnosti podklady pro podání žádosti o územním rozhodnutí. Počítá se s tím, že část domů bude zachovaná a opravená v původním stylu. Další část bude zbourána a nahrazena novostavbou. Stavba bigboardu je součást reklamy," uvedl Hrubý.
Na první protestní akci proti stavbě megaboardu v památkové zóně osady Buďánka přišly občanské iniciativy podpořit také slavné osobnosti, režisér Jiří Menzel s manželkou, mim Boris Hybner a herec Ivan Trojan. 

„Je to krásný domeček. Viděl jsem i fotky, jak to tu vypadalo v roce 1940. Bylo by hezké, kdyby se to podařilo zachránit. Stavba bigboardu je typickou drzostí současné doby a jedině občanská sdružení jsou schopna tomu čelit. Zřejmě politici nestíhají a nestačí nebo naopak pomáhají těmhle hrůzám. I proto jsem sem přišel a doufám, že radnice stavbu zastaví," uvedl Trojan. 

 

V pražské památkově chráněné zóně osady Buďánka u Plzeňské ulice staví developerská firma Geosan i přes nesouhlas Národního památkového ústavu obří světelné reklamní zařízení, takzvaný megaboard. Téma reportáže Dalibora Zíty.

Vložit na svůj web

Pořad: Domácí událost  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno de července 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas