18. února  2013 v 14:45  rubrika: Nepřehlédněte

Cena by neměla být na první místě, tvrdí ministerstvo průmyslu a asociace podniků o novele zákona o veřejných zakázkách

Zemní práce na výstavbě obchvatu z Rokycan do Hrádku - Foto: Plzeňský kraj

Zemní práce na výstavbě obchvatu z Rokycan do HrádkuFoto: Plzeňský kraj

Novela zákona o veřejných zakázkách začala platit teprve před rokem, ale už teď se ale mluví o tom, že bude potřeba další přepracování předlohy. Zatímco se podle předsedy Komory administrátorů veřejných zakázek Roberta Pergla podařilo zadávání zakázek zprůhlednit, řadu věcí novela opomněla.

„Novela se nevěnovala ekonomickým aspektům vyhlašování zakázek a nereflektuje složitý administrativní proces,“ řekl Pergl Rádiu Česko. 

Hlavní problém je v tom, že vítězové tendrů na veřejné zakázky jsou často vybíráni jen podle ceny. To je potom nebezpečné především u stavebních projektů, které v případě použití příliš levného materiálu nebo zanedbání projektové přípravy mohou ohrozit i lidské životy. S touto výtkou souhlasí i prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš:  

„Kde vidíme totální nesmysl, je soutěžení na cenu u projektu. To je na hlavu postavené. Dnes jsme svědky toho, že projektová dokumentace neumožňuje zadavateli a zadavatel to v řadě případů akceptuje, aby zcela jednoznačně vicekriteriálně dokázal vypsat zakázku.“  

Ministr Kuba: Novela musí zahrnout ekonomické aspekty  

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba uvedl, že novela zákona z loňského roku jde správným směrem, ale musí být dále upravena. Musí reflektovat ekonomické změny a nelpět pouze na transparentnosti. 

Ta by měla být zachována, ale v žádném případě ne na úkor snižování transparentnosti nebo dokonce setrvávání v recesi. To byla narážka na sektor stavebnictví, který je ve faktické recesi už čtvrtým rokem a kterému se stále nedaří, a vyhlídky i kvůli zmenšujícímu se počtu veřejných zakázek jsou neradostné. 

Nejnižší cena je jeden z faktorů, který chce ministerstvo odstranit už proto, že to často vede k tomu, že ta společnost, která zakázku díky té nižší ceně vyhraje, potom nakonec stejně konečnou částku několikrát navýší, a tak se dostane na úroveň nabídek ostatních firem z výběrového řízení. 

„Velmi často je to otázka třeba projektových prací, kde se dnes dostáváme v nabídkách na nějakých 10 nebo 30 % optimální ceny a za těch velmi často dostávají veřejné úřady nekvalitně zpracovanou projektovou dokumentaci, podle které nakonec buď nelze nic postavit, nebo ta stavba stojí více, než se předpokládá,“ dodal ministr Kuba. 

Novela by měla také změnit dnes platící pravidlo, podle kterého musí být výběrové řízení zrušeno, pokud zbude jen jeden vhodný kandidát - to je v některých případech nezbytné, především u specializovaných zakázek. Někdy je nemožné se tomu vyhnout. 

Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci  

Novela zákona se samozřejmě dotkla také podnikatelů a živnostníků. 

„Novela v prvním kole splnila, co se asi od ní očekávalo. Máme jednu nebo dvě připomínky. Ta první je spíše technického charakteru, ta druhá je poměrně zásadního charakteru. To je dlouze diskutovaná cena. Jsme názoru, že cena by neměla být na prvním místě,“ prohlásil předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. 

Podle něj nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci: „Řešením bude, že cena nebude na prvním místě. Cena bude jedním z faktorů a připusťme, že třeba bude 50% faktorem při rozhodování.“ 

Technická připomínka se týká počtu soutěžících: musejí být nejméně dva. „Nic proti tomu, ale skutečně jsou určitá odvětví, zejména nových technologií, kde objektivně není nikdo druhý na trhu. V tu chvíli se spíše staví Potěmkinova vesnice, kdy se hledá někdo, kdo by si do té řady tzv. na oko stoupl, a vůbec to neplní svůj účel,“ objasnil Havlíček. 

 

Novelá zákona o veřejných zakázkách. Na tiskové konferenci byla Barbora Kreuzerová a u telefonu je předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Vložit na svůj web

Pořad: Rozhovor na aktuální téma  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas