8. února  2013 v 11:10  rubrika: Nepřehlédněte

Česko od Evropské unie pro své chudší regiony možná získá 20 miliard eur

Bankovky eura - Foto:  Free Stock Photos

Bankovky euraFoto:  Free Stock Photos

Unijní válka severu proti jihu ohledně financování v příštích sedmi letech se chýlí ke konci. Lídři jednotlivých zemí sedmadvacítky se dnes kolem půl osmé ráno po 18hodinovém jednání dohodli na 7letém rozpočtu Evropské unie. Bude ve výši 960 miliard eur (asi 25 biliónů korun).

Významným hráčem je v tom Česká republika. Premiér Petr Nečas přijel do Bruselu s tím, že chce dostat další miliardy na rozvoj našich chudších regionů. Pokud by nedostal víc, hrozil zablokováním nového evropského rozpočtu. 

„My nechceme žádná privilegia, nicméně tento návrh je vůči nám neférový,“ řekl předseda vlády Nečas na začátku jednání. 

Podle návrhu, který má Český rozhlas k dispozici, by Česko mohlo získat navíc 400 miliónů eur. 

„Tím by se plus mínus celková suma na tzv. kohezní politiku, tedy na podporu chudších regionů, vyšplhala zhruba na 20 miliard eur, cca půl biliónu korun, a tím by premiér Petr Nečas dostal z Bruselu zhruba to, co požadoval. V opačném případě Nečas hrozil vetem celkového návrhu. Pokud by se ta čísla, která má Český rozhlas k dispozici, potvrdila, s největší pravděpodobnosti by to znamenalo, že by Nečas své veto stáhl,“ uvedl náš zpravodaj v Bruselu Ondřej Houska. 

Chudší regiony jsou všechny kraje kromě Prahy. 

Rozpolcená britská vláda čeká na referendum  

Největší problém se současným návrhem rozpočtu má Británie. Premiér David Cameron přijel na summit prosadit svou: snížení celého rozpočtu pod 900 miliard eur.  

"Jde tu o to, kolik může Evropská unie utratit v příštích 7 letech. A upřímně říkám, že Evropská unie nemůže být imunní vůči tlakům na snížení výdajů, které jdou celou Evropou. Když jsme tu byli naposledy v listopadu, čísla, která byla na stole, byla příliš vysoká. Musejí klesnout a pokud dolů nepůjdou, tak dohoda nebude," prohlásil Cameron. 

Se svým návrhem ministerský předseda neuspěl. Co to bude znamenat pro britskou vládu? 

„Britská vláda je momentálně v určité krizové situaci. Konzervativní strana jako taková má velký problém s tím, že je, co se týče Evropy, rozpolcená, a že v ní existuje velmi silné už ne jenom euroskeptické, ale eurofobní křídlo, pro které je jedinou cestou vystoupení z EU,“ odpověděl Rádiu Česko politolog Zdeněk Kavan z univerzity v britském Sussexu. 

Británie kvůli evropskému rozpočtu hrozí odchodem z Unie. V roce 2015 by o něm mohlo rozhodnout vyhlášené referendum. David Cameron už dříve řekl, že nechce odchod z unie: "Chci, aby Evropská unie měla úspěch, a chci takové vztahy mezi Británií a unií, které by umožnily naše další setrvání v unii." 

„Jak referendum dopadne, je velice těžké říct. Cameron, který není protievropský, potřebuje umlčet tu část své strany, která je euroskeptická. Potřebuje prezentovat politiku britské vlády v Evropě jako velký úspěch, co se týká britských zájmů. Pak doufá, že hlasy budou pro setrvání v Evropské unii,“ dodal Kavan. 

 

Unijní válka ohledně financování v příštích 7 letech se chýlí ke konci. Více náš zpravodaj v Bruselu Ondřej Houska a politolog Zdeněk Kavan z univerzity v britském Sussexu.

Vložit na svůj web

 

Česká republika nejspíše získá dalších 400 milionů eur na rozvoj chudších regionů. Podrobnosti má zvláštní zpravodajka Silvie Třeslínová a u telefonu je europoslanec, sociální demokrat Libor Rouček.

Vložit na svůj web

Autor:  Dana Votýpková  (dnv), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Rozhovor na aktuální téma  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas