22. ledna  2013 v 16:55  rubrika: Nepřehlédněte

Citrónová šťáva, kanadská žitná whisky, suchý vermut a grenadina. To je růžový Scoff-Law Cocktail

Scoff-Law Cocktail - Foto: Marián Vojtek

Scoff-Law CocktailFoto: Marián Vojtek

Co vás dnes čeká? Nejdříve pár aktuálních zpráv, mimo jiné možná o nejstarším koňaku na zeměkouli, dozvíte se něco o koktejlové kultuře v okresním městě a připravíme drink, který už téměř nikdo nezná. Nebude chybět ani Barový kalendář.

Do minulé středy jste se mohli registrovat v nejlondýnštějším obchodním domě Harrod´s jako zájemci o láhev možná nejstaršího koňaku na světě. Podle dnešního ranního kursu libry přijde kupce na 2 893 035 korun českých. Jedná se o koňak Courvoisier & Courlier, ročník 1789. 

Láhev byla objevena v patrně největší sbírce alkoholických nápojů na světě, která patří Nizozemci Bay van der Buntovi. Získal ji před 10 lety na aukci u Sotheby´s a až donedávna netušil, jakou vzácnost tehdy vydražil. 

Nový gin v USA i části Evropy  

A máme tu ještě jednu raritu. Sice přijde podle dnešního kursu, tentokrát dolaru, jen na 538 korun českých, ale bude po ní o to větší sháňka. 4. února bude uvedena na trh Spojených států a některých zemí západní Evropy první část dodávky, něco přes 50 000 číslovaných láhví limitované série ginu Tanqueray Malacca. 

Recepturu tohoto ginu sestavil v roce 1839 Charles Tanqueray. Jalovec v něm sice hraje vedoucí roli, ale je zjemněn citrusovými tóny, především grapefruitem. V závěru se pak projevuje skořice a hřebíček. 

Očekává se, že mezi kreativními barmany bude po Tanqueray Malacca náramná sháňka. Kdo ho nebude mít, jak kdyby nebyl… 

Malacca znamená v angličtině španělský rákos a přeneseně špacírku, tenkou hůlku bonvivánů a playboyů. 

Na koktejly chodí v Uherském Hradišti na začátku víkendu  

Alex Mikšovic pozval v minulém Koktejlu posluchače do Skandal Baru v Uherském Hradišti, kde míchal klasické koktejly. Nakonec se autor pořadu od 19 do 23 hodin nezastavil, ale stačil se jen taktak zeptat Pavla Franka Vaďury, jak ho vůbec napadlo otevřít zrovna v hlavním městě slivovice koktejlový bar: 

„V Uherské Hradišti byla volba jasná: protože jsem tady měl rodinu, pevnou vazbu a kořeny a táhlo mě to zpět z mé praxe z Prahy,“ odpověděl Pavel Frank Vaďura. 

Podle svých slov splnila realizace jeho očekávání a v některých věcech dokonce očekávání překročila. Lidé mu nevěřili, že se bar v Uherském Hradišti může ujmout. 

Klientela se oproti Praze nijak neliší, jen chodí na drinky a koktejly od čtvrtka do soboty. „Začátek týdne je dost vlažný,“ upřesnil majitel baru. 

Scoff-Law Cocktail 

V minulém Barovém kalendáři jsme připomněli vítěze v soutěži na označení pachatele, který přestoupil zákon o americké prohibici. 15. ledna 1924 vyhrálo spojení scoff-law. Jock, barman Harry´s New York Baru v Paříži, nelenil a už 26. ledna promptně na nové slovo zareagoval recepturou Scoff-Law Cocktailu. 

A jak ho namíchat? 

Do šejkru na led postupně přidejte jeden díl citrónové šťávy, dva díly pravé kanadské žitné whisky, dva díly suchého vermutu, pravou grenadinu a střik anglostury orange bitter.  

Protřepejte v šejkru a nalijte do skleničky. 

Barový kalendář 

25. ledna 1874 se na britském velvyslanectví v Paříži narodil William Somerset Maugham, který si později velmi zakládal na ultra silném Martini Cocktailu připravovaném jeho přítelem, původně americkým frontovým řidičem Geraldem Haxtonem. 

Maugham byl typický martini-ritualist. Jednak zdůrazňoval, že tenhle koktejl se nesmí protřepávat, ale opatrně míchat, aby se molekuly ginu udržely jedna na druhé, jednak vyžadoval francouzský suchý vermut Noilly-Prat, ale musel být z čerstvě otevřené láhve. 

25. ledna 1920 byl zapsán do obchodního rejstříku Krajského soudu v Plzni jako majitel pozemku v Božkově i s bývalým lihovarem Oskar Weinstein, zeť Lionella Stocka. 

 

Alex Mikšovic nabízí několik aktuálních zpráv, mj. o možná nejstarším koňaku na zeměkouli, promluví s věrozvěstem koktejlové kultury v Uherském Hradišti a namíchá Scoff-Law Cocktail.

Vložit na svůj web

Autor:  Alex Mikšovic, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Koktejl  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 26. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas