8. března  2012 v 14:22  rubrika: Nepřehlédněte

Čtyři slunce Bohdana Slámy

Záběr z filmu Čtyři slunce - Foto: Falcon

Záběr z filmu Čtyři slunceFoto: Falcon

Dnes se vydáme za novým českým filmem, který v těchto dnech vstupuje do kin. Diváci v zahraničí ho měli možnost vidět dřív než my u nás doma. Svou mezinárodní premiéru si film odbyl v lednu na filmových festivalech Sundance a v Rotterdamu. Na programu máme film Čtyři slunce.

Čtyři slunce patří k tomu druhu filmů, při nichž si říkáte, proč se mám dívat na sebe sama na plátně - a nakonec si při rozsvícení v sále uvědomíte, že máte z filmu radost. Příběh podnítí k diskusi, jak hlasité, tak i té soukromé vnitřní, a to třeba o tom, jak je to v životě s humorem nebo se spiritualitou. 

Jednou z hereček, která se objevuje ve většině Slámových filmů, je Anna Geislerová. Po projekci filmu pro Filmobraní uvedla, co ji tentokrát na scénáři zaujalo, že se rozhodla jít s Bohdanem Slámou do dalšího filmu. 

„Je to jeden z režisérů, s kterými pracovat je rozhodně zážitek. Já jsem nebyla na začátku úplně nadšená, přečetla jsem si to, nějak mi to protékalo hlavou... Ale pak mi došlo, že je to úplně fantastická role, která je absolutně plná toho, co prožívá 90 % lidí. To téma únavy, reality, krize partnerské a rodinné, to známe všichni.“ 

Jakou roli hraje spiritualita v životě herečky? „Já tu spiritualitu beru jenom jako že to je věc energií, že energie je ta zásadní věc, která všechno ovlivňuje a je bud dobrá nebo špatná. Všechny ostatní báchorky a bajky kolem toho už vznikají z pocitů a emocí. Věřím zkrátka,“ odpověděla Geislerová. 

K humoru ve filmu se vyjádřila následovně: „Já mám pocit, že to je stejné, jako když člověk bilancuje svůj život. Tak často řekne: Ano, prožil jsem šťastný život a vybaví se mu řada několika desítek zážitků, které byly šťastné, ale 90 % té dřiny, třeba práce, čekání, počítání, nespaní, se nepočítá. Tento film obsahuje přesně tolik humoru, jako obsahuje život. Kolikrát za den se upřímně popadáte za břicho? Takhle to prostě funguje. A já to mám tak, že v tomto filmu to je pozitivní jádro, to jsou lidi, kteří chtějí žít šťastný dobrý život, a ono to není jednoduché,“ 

Sláma: Je to příběh ze života  

Při rozhovoru s režisérem filmu Bohdanem Slámou si uvědomíte, že úhly pohledu na denní realitu jsou rozmanité. Ze všeho nejdřív tedy - proč si vybral tento sociální příběh z vesnice? 

„Já bych to nepojmenovával, že to je sociální příběh z vesnice. To je příběh mezilidských vztahů v jedné rodině, která netrpí žádnou extrémně sociální nouzí. To, že on rezignuje na svou práci ve fabrice, to, že ona dělá na poště není žádný sociální případ. Oni trpí něčím jiným. Oni trpí tím, že mají soplu nevyjasněný vztah, mají v něm problémy, které odnáší jejich dítě. Pro mě to je drama rodinných vztahů,“ upřesnil Sláma. 

Spíše by snímek označil za příběh ze života: 

„To je ze života, jak jsem to vnímal já, jak jsme to vnímali všichni, co jsme ten film dělali. Snažili jsme se každý hledat pravdu v tom, co ty postavy žijí a co řeší.“ 

Velkou roli hraje ve filmu spiritualita, například herec Karel Roden ztvárnil šamana. 

„Ať si říkáme, co si říkáme, tak z toho nemůžeme utéct. Náš život má i tuto dimenzi. Já nejsem ani šaman, ani v tradičním smyslu věřící člověk, ale myslím si, že náš člověk není úplně definovaný tím, co jsme sami schopni poznat, ale že jsou přesahují momenty, které rozumově nevysvětlíme, nepochopíme, ale přesto cítím, že jsou,“ dodal režisér. 

A co on a humor ve filmu? „Pro mě je humor neoddělitelně spojený i s tragickými stránkami života. To jsou strašně křehké věci: jak kdo vnímáme jaké situace, u čeho se zasmějeme, u čeho pláčeme,“ uzavřel Bohdan Sláma. 

 

Dnes vstupuje do kin nový český film Čtyři slunce. V magazínu Martiny Vackové se proto setkáme s herečkou Annou Geislerovou a režisérem Bohdanem Slámou.

Vložit na svůj web

Pořad: Filmobraní  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas