1. února  2013 v 08:00  rubrika: Nepřehlédněte

Dány, Bulhary a Čechy spojuje stejný smysl pro humor. A také dva filmové festivaly

Dánsko - Foto: Petr Doleček

DánskoFoto: Petr Doleček

S humorem od severu k jihu, nebo z jihu na sever, ale hlavně přes Česko. Víte, co mají společného Dánové, Bulhaři a Češi? Smysl pro humor. Pokud nad tím kroutíte hlavou, běžte se od příštího týdne přesvědčit na dvě evropské přehlídky, na Nordfest nebo na Festival bulharského filmu.

A protože naši jižní sousedé zahájí filmový útok o den dřív než Seveřané, začneme u nich. 

Na Festivalu bulharských filmů se snímky promítají s českými titulky a díky tomu budete moct poznat nejnavštěvovanější bulharský film za uplynulý rok. Ve filmu Cizinec dokonce hraje francouzský herec Christopher Lambert. 

Na to, jaké Bulharsko tento Francouz uvidí, najdete odpověď v kině. A Bulharsko to bude doslova ze všech stránek, jak magazínu Filmobraní řekla jedna z organizátorek festivalu Jitka Trojanová z Bulharského kulturního institutu:  

„Uvidíme pěkné Bulharsko, které známe z dovolených, pěkný humor, krásnou hudbu, krásné lidi, dobré jídlo. Ale uvidíme i odvrácenou stranu Bulharska jako balkánské, postkomunistické země, země, kde je vysoká nezamotanost a velká korupce. Bude to komplexní pohled na Bulharsko.“ 

Za zmínku podle Trojanové stojí dokumenty. Film Velká manipulace bude mít na přehlídce světovou premiéru, „Je to film o přechodu od roku 1989, přes 90. léta až do současnosti. Diváci mohou vidět paralelu s tím, co se dělo u nás a děje dodnes. Dále bych vyzdvihla hrané filmy Cizinec a Operace Fraška,“ upřesnila organizátorka. 

Bulhaři samotní chodí do tamních kin častěji než dříve. Ale mění se také české publikum na festivalu. 

„Když jsme dělali první ročník, tak přišli lidé, kteří o tom věděli, měli rádi Bulharsko, měli jsme menší sály. Potom jsem se museli více přiblížit lidem, zjistit, co by se jim líbilo, a podle toho vybírat filmy. Část našeho publika tvoří i místní Bulhaři, ke kterým bylo možná těžší se dostat, protože oni tady sice žijí, ale neberou v potaz, že by se tady něco bulharského mohlo dít,“ doplnila Jitka Trojanová. 

Zato na festivalu Nordfest čeká diváky 17 titulů ze severských zemí, a to hrané filmy i dokumenty. 

„Přehlídku zahájí 7. února ve 21 hodin předpremiéra filmu Labrador, což je dánský snímek, psychologické drama, které se odehrává na opuštěném ostrově. Tam přijíždí těhotná dívka se svým novým přítelem za svým otcem. Hlavní hrdinka se těší na narození potomka, ale její přítel je terorizovaný jejím otcem. Střet mezi muži je nevyhnutelný. Tato dívka je mezi oběma muži „uvězněna“,“ popsala děj dramaturgyně přehlídky Alice Aronová: 

Festival plánuje i doprovodné akce, třeba přednášky o cestování, které se uskuteční v pražském kině Evald. 

 

Martina Vacková vás dnes ve Filmobraní pozve na dvě přehlídky, díky který se projedete po Evropě od severu k jihu.

Vložit na svůj web

Pořad: Filmobraní  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas