22. února  2012 v 09:46  rubrika: Nepřehlédněte

Dětem sídlišť pomáhají občanská sdružení. Nabízejí zábavu, sport nebo vzdělávací aktivity

Dětské hřiště. - Foto: Filip Jandourek

Dětské hřiště.Foto: Filip Jandourek

Jak jinak mohou trávit svůj volný čas děti, které vyrůstají na sídlišti? Mají děti z nízkopříjmových rodin nějakou šanci trávit čas jinde než u televize nebo potloukáním se mezi paneláky? Řešení nabízejí občanská sdružení.

Například občanské sdružení Lata nabízí svůj klíčový projekt pod názvem Ve dvou se to lépe táhne. 

„Projekt je založen na setkávání jednoho dobrovolníka, což je většinou mladý člověk ve věku 18 až 26 let, je to většinou student nějaké humanitní nebo humanitně zaměřené vysoké nebo vyšší odborné školy, a tento dobrovolník tráví jednou týdně dvě až tři hodiny svého volného času s klientem, což je většinou dítě ve věku 13 až 26 let,“ řekla pro magazín Jak jinak ředitelka sdružení Martina Hazuková. 

Dobrovolník tak supluje kamaráda, u kterého jeho vrstevníci najdou oporu, radu i podporu. Jak se takový dobrovolník vybírá? 

„Zeptáme se jich, jaká jsou jejich očekávání, potom jim řekneme podmínky naší spolupráce a co je možná hlavní je to, že dojde k dvoudennímu intenzivnímu výcviku, kde jsou dobrovolníci připraveni na přímou práci s klientem.“ 

Těch, kteří chtějí s Latou spolupracovat, je naštěstí dost. „Možná to je tím, že už jsme na trhu sociálních služeb relativně dlouho, vlastně od roku 1994, takže studenti Latu znají. Počátek Laty je spojen s fakultou sociální práce,“ zdůvodnila Hazuková. 

Jahoda a Džagoda  

Občanské sdružení Jahoda provozuje nízkoprahové kluby pro děti a mládež v Praze 9 na Černém mostě. Také se snaží naplnit čas mladým lidem a zajistit prevenci sociálně-patologickým jevům. 

„Snažíme se vytvářet komunitní aktivity nejen pro cílovou skupinu naší organizace, což jsou děti a rodiny s malými dětmi, ale snažíme se i pro širokou veřejnost nabízet různé aktivity, aby ten život měli veselejší, aby se tady mohli pobavit, sportovně vyžít, kulturně něco zažít, mohli se tady vzdělávat a podobně,“ upřesnila ředitelka sdružení Markéta Kalinová. 

Sdružení provozuje nízkoprahové kluby Jahoda pro děti od 6 do 15 let a Džagoda pro mladistvé do 18 let. 

Jahodu vede Jana Lukavcová: „Jsme nízkoprahový klub, tak děti sem mohou chodit, když mají čas a kdy chtějí přijít. Většinou během toho provozního dne je jich tady od 20 do 30, někdy i víc, někdy míň. Můžou dělat to, co je baví, a to, co chtějí dělat a k čemu je to vybavené. Můžou si zahrát stolní fotbálek, ping-pong, hrají floorbal, různé stolní hry, pak je u prostor k výtvarným aktivitám s tím, že jednou za týden si pro ně něco připravujeme, nějaké soutěže. Každý měsíc je nějaké preventivní téma, teď jsme se třeba bavil o tom, čím by děti chtěly být, takže jsme si procházeli různá povolání.“ 

Do Jahody podle Lukavcové chodí děti, které pocházejí ze špatného sociálně-ekonomického zázemí, nebo když jejich rodiče nemají práci a mají málo peněz. 

Petr Košek je vedoucí Džagody. Aktivity plánují na měsíc dopředu. 

„Snažíme se držet pravidelné aktivity, což jsou fotbalové ligy, preventivní aktivity, filmové kluby. Na programu pracujeme s lidmi, co sem chodí, ale nikoho nenutíme, aby se aktivit účastnili, je to vždy dobrovolné,“zdůraznil Košek. 

 

Témata: Práce s dětmi a mládeží ze sídlišť a prevence sociálně patologických jevů. Magazín připravila Magdaléna Trusinová.

Vložit na svůj web

ZPRÁVY Z NEZISKOVÉHO SEKTORU 

Máte poslední možnost přihlásit se na letošní ročník Social Innovation Campu, který pořádá Respekt institut a Era. Přihlášky jsou otevřené všem, kdo ví, jak za pomoci online nástrojů vyřešit nějaký společenský problém. 

Součástí zmíněného Social Innovation Campu je také Burza nápadů, kterou najdete na webových stránkách inovace pro společnost.cz. už je tam 31 nápadů, například Facebook pro neslyšící nebo Česko na vlastní uši, což je projekt audio naučných stezek ve středně velkých městech. 

V pondělí 27. února pořádá Pražská škola alternativ a Ekumenická akademie panelovou diskuzi na téma Stanou se družstevníci blanickými rytíři české ekonomiky? Letos je Mezinárodní rok družstev vyhlášený OSN pod heslem: Družstva vytvářejí lepší svět! O českém družstevnictví budou debatovat Magdalena Hunčová, Jaromír Císař a František Stočes.  

Pořad: Jak jinak  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas