20. února  2013 v 13:30  rubrika: Nepřehlédněte

Díky hudbě se děti lépe učí a mají větší sebedůvěru, tvrdí ředitelka nadačního fondu Harmonie Milada Cholujová

Ukázka z hodiny Nadačního fondu Harmonie - Foto: Karel Cudlín, Nadační fond Harmonie

Ukázka z hodiny Nadačního fondu HarmonieFoto: Karel Cudlín, Nadační fond Harmonie

Dnes vám představíme dva nadační fondy, které mají velmi úzce vymezené pole působnosti. Nerozdělují peníze projektům nebo vícero neziskovým organizacím, ale samy je svým způsobem zastupují.

Prvním z nich je nadační fond Harmonie. Jeho zakladatelé se inspirovali projektem, který vznikl ve Venezuele před 40 lety. Tehdy se hudebník, politik a ekonom José Antonio Abreu rozhodl, že dětem na ulici změní život. Pozval je do garáže a sestavil orchestr.  

„40 let poté je tam několik výjimečných orchestrů, které když před 5 lety přijely do Evropy na londýnské PROMS, tak si najednou muzikanti v Evropě uvědomili, že k hudbě lze přistupovat jinak a že hudba není jenom pro vysoce profesní muzikanty, ale že může dětem měnit život. A tam jsme začali i my,“ upřesnila pro magazín Jak jinak ředitelka fondu Milada Cholujová. 

Pilotní projekt v Grafické ulici  

Soubor vznikl před dvěma lety v základní škole Grafická 5 v Praze na Smíchově. Tato škola je proslulá tím, že umí integrovat děti se specifickými potřebami a že na ní chodí hodně dětí ze sociálně slabých rodin. Malí hudebníci se se svými učiteli scházeli nejprve dvakrát v týdnu, teď už čtyřikrát. 

„Ta škola je výjimečná tím, že má úžasné vedení, které se do projektu zamilovalo stejně jako my. Mají speciální estetickou výchovu: pro hudbu je tam více prostoru než na běžné škole. Výuka směřuje k tomu, aby děti byly schopné každé dva tři měsíce se prezentovat na koncertu,“ dodala Milada Cholujová. 

S Harmonií spolupracoval i známý český houslista Jiří Sládek: „Mám radost, když vidím, jak se děcka usmívají, když se nám povede všem zahrát společně jednu písničku. Když je to baví, jsem spokojený. Hlavní je pro mě to, že je si najdou cestu k hudbě a že se jim tu líbí. Když je vidím, že jsou tu šťastné a hrají spolu, mám pocit, že to za to stojí.“ 

S tím souhlasí také ředitelka fondu: „Výuka na hudební nástroj je velice obtížná a probouzí části mozku, které se normálně nepoužívají. Děti se nakonec lépe učí i třeba matematiku. Děti mají lepší sebedůvěru, lépe se učí, mají ve škole lepší výsledky. Je to prevence antisociálního chování, drogové závislosti, kriminality. Jenom samá pozitiva!“  

Všechny peníze od dárců potřebným rodinám  

Zato nadace Dobrý anděl se věnuje finanční podpoře rodinám s dětmi, ve kterých má jeden z členů rodiny onkologické onemocnění, kvůli kterému se rodiny dostaly dočasně do finanční tísně. 

„Je unikatní v tom, že rozděluje veškeré příspěvky od dárců, Dobrých andělů, do posledního haléře. Dobrým andělem se může stát každý člověk nebo dokonce i firma, stačí jít na webové stránky a zaregistrovat se,“ řekl Rádiu Česko zakladatel fondu Petr Sýkora. 

Provoz fondu platí z prostředků, které její zakladatelé získali z prodeje firmy Papirius, a tak veškeré příspěvky jdou potřebným rodinám. 

„My určitě zůstaneme úzce zaměřeni, nicméně už v současné době diskutujeme s odborníky možnost přidání některých dalších diagnóz. To je zřejmě cesta, kterou chceme jít. Ale do šířky ve smyslu služeb, které Dobrý anděl poskytuje, raději nepůjdeme. Myslíme si, že bychom rozmělňovali to, co umíme efektivně, průhledně, rychle a snad i dobře,“ myslí si o budoucnosti Dobrého anděla Sýkora. 

 

Magdaléna Trusinová dnes představí nadační fondy Harmonie a Dobrý anděl.

Vložit na svůj web

ZPRÁVY Z NEZISKOVÉHO SEKTORU  

Neziskové organizace Podblanicka budou letos už popatnácté udělovat ocenění Blanický rytíř. Je určeno pro člověka, který se významně zasloužil o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka. Uzávěrka nominací bude 4. března 2013. 

Politické strany začínají řešit dotace pro sociální služby. Lenka Kohoutová z ODS přivítala ochotu ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové jednat o navýšení dotací pro sociální služby. 

Samotné dosypání peněz ale podle ní problém nevyřeší. Ministerstvo práce a sociálních věcí musí především nastavit jasná a koncepční pravidla pro dlouhodobé financování těchto služeb.
 

Pořad: Jak jinak  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas