25. února  2013 v 16:15  rubrika: Nepřehlédněte

Europoslanec Poc: O problému s koňským masem věděli Irové už před půl rokem a nezasáhli

Koňské maso ve vídeňském řeznictví - Foto: Vojtěch Berger

Koňské maso ve vídeňském řeznictvíFoto: Vojtěch Berger

Testy Státní veterinární správy (SVS) potvrdily, že v polském hovězím burgeru a masových kuličkách pro švédský nábytkářský řetězec IKEA bylo koňské maso. Veterinární správa ho našla v prodejně IKEY v Olomouci.

Ředitel SVS Bedřich Horyna předpokládá, že se konina měla prodávat v síti prodejen IKEA po celé republice. 

Lasagne, masové kuličky i hamburgery a další jídla s koninou Česko zlikviduje, řekl v Bruselu Českému rozhlasu ministr zemědělství Petr Bendl. Odmítl tak návrhy některých německých politiků, podle kterých je ničení zmrazených jídel s koninou plýtváním. 

S Bendlem souhlasí i člen výboru europarlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Pavel Poc z ČSSD ze Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu. 

Koňské maso není zdravotně nijak závadné, přesto jde o klamání spotřebitelů, podobně jako v případu, který se teď prošetřuje v Německu, kde zřejmě docházelo k vydávání vajec z klasických drůbežáren za vejce v biokvalitě snášená slepicemi z volných chovů. 

„Především musíme přejít od systému, kdy náhodná kontrola zjistí problém až tehdy, kdy překročí hranice několika členských států k systému, kdy členské státy budou schopny garantovat občanům, spotřebitelům kvalitu potravin, kdy bude takový sytém kontrol, snad preventivních, který zabrání tomu, aby pokud už k takovému problému dojde, tak aby překročil hranice členského státu... Je potřeba hodně akcentovat informovanost spotřebitelů, ta se musí prostě zlepšit. Podle některých pramenů věděly kontrolní orgány v Irsku o tom problému už před půl rokem a z nějakých prazvláštních důvodů ho nekomunikovaly,“ uvedl pro Rádio Česko europoslanec Poc. 

 

Testy Státní veterinární správy potvrdily, že v polském hovězím burgeru a masových kuličkách pro IKEU bylo koňské maso. Mluvíme se členem výboru europarlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin je Pavlem Pocem (ČSSD).

Vložit na svůj web

Pořad: Rozhovor na aktuální téma  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas