12. srpna  2011 v 14:40  rubrika: Nepřehlédněte

Exkluzivně: Jak se školí noví policisté a vojáci v Afghánistánu

Základna Camp Nathan Smith - Foto: Magdaléna Trusinová

Základna Camp Nathan SmithFoto: Magdaléna Trusinová

Pro budoucnost Afghánistánu je schopná armáda a policie podmínkou bytí a nebytí. Afghánské ozbrojené složky vznikají pomalu a s nemalými obtížemi. Teď je policistů 130 tisíc.

Během příštího roku se bezpečnostní síly rozrostou o dalších 47 tisíc mužů. Na jejich výcviku se bude podílet i skupinka nových instruktorů, kteří se vyškolili na základně Camp Nathan Smith u města Kandahár ve stejnojmenné provincii. 

„Tihle chlapíci dělají, co je v jejich silách. Mají velkou chuť se učit nové věci, a dělají to na jedničku,“ řekl Rádiu Česko jeden ze školitelů, finský policista Mati Kjuri. 

Kandahár patří mezi nejproblematičtější provincie v Afghánistánu, západní vojáci v něm působí až od roku 2006. Základna Camp Nathan Smith se na výcvik afghánských vojáků a policistů dobře vybavená, vysvětluje mluvčí základny Douglas Elliott: 

„Jsme schopní ubytovat 50 až 70 studentů zároveň a máme sály, kde může probíhat výuka až pro 150 lidí zároveň.“ 

Vzdělávání pro ženy za zvláštních podmínek  

Na základně se také budou pořádat vzdělávací kurzy pro ženy. Začnou už v září. Tato školení si ale vyžadují zvláštní podmínky a vybavení. 

„Ženy musejí mít oddělený prostor, což na naší základně není problém, máme tu tři oddělené prostory a jeden z nich teď upravujeme pro účastnice školení. Budeme tam moct ubytovat 16 žen a také dvě instruktorky. Podmínky pro tréninkové programy pro ženy jsou jasné - oddělený prostor bez mužů, a to zde můžeme zaručit,“ dodává Douglas Elliott. 

Jednoho z těch, kdo bude zanedlouho školit nové policisty, se Rádio Česko zeptalo, jestli počítá s tím, že se kvůli své práci může stát terčem Talibanu. Za poslední dva roky přišlo o život 2800 afghánských policistů. Přes svůj relativně nízký věk si je Hašmatulah Ajúbí dobře vědom nebezpečí, které mu hrozí. 

„Chodíme tady do kurzů a chceme trénovat nové policisty. Víte, Talibové zabili moje bratrance. Nechci se mstít. Chci něčím přispět k rozvoji své země, hlavně k posílení bezpečnosti. A počítám s tím, že mě to může stát život.“ 

Rodina Hašmatulaha Ajúbího je s jeho záměrem srozuměná a nic nenamítá, vlastně právě naopak. A to je v tradičních společenstvích, jaká v paštúnské provincii Kandahár převládají, velmi důležité. 

„Moje rodina mi rozhodně nevyčítá, že jsem vstoupil do policie. Naopak, jsou hrdí na to, že sloužím zemi a afghánským lidem.“ 

Hašmatulah Ajúbí také doplnil, co předcházelo jeho angažmá u policie - chodil do školy dvanáct let, což znamená, že kromě základní školy dokončil i střední. 

„Po maturitě jsem se přihlásil u ANP - tedy afghánské policie. Chtěl jsem se stát policejním důstojníkem.“ 

Vojákem za pět týdnů  

Výcvik policistů probíhá v pětitýdenních cyklech, které na sebe různě navazují. S výcvikem západních policistů se nedá srovnat, ale může být alespoň srovnatelný. Jeden ze starších Afghánců to komentuje: 

„Tady na základně u města Kandahár už jsem na různých školeních a trénincích strávil dva roky.“ 

Délka výcviku není ideální, přiznává finský policista Mati Kjuru: 

„Teď se podíváme na pár prezentací. Ti, které teď vidíte sedět v této třídě, budou sami školit budoucí policisty. Musí se tedy umět prezentovat. Musí umět učit, vysvětlovat. A my je to máme naučit za pět a půl týdne. Není to moc, já vím. Ti, co se chtějí stát učitelem ve škole, musí studovat pět let. Ale tady to musíme dělat jinak - co nejrychleji a co nejefektivněji.“ 

Výsledky jeho práce mluví za něj, během posledního dne si jednotliví policisté nachystali prezentace. 

Ti, kdo rozumí paštúnštině, slyšeli o tom, jakým způsobem spolu komunikují jednotlivé složky afghánské policie. Jednotliví účastníci výcviku mluvili během série prezentací o různých tématech spojených s fungováním policie. Podle jednoho z nich, Hašmatulaha Ajúbího je pro afghánskou policii výcvik velmi důležitý. 

„Bylo by skvělé, kdyby podobnými školeními jako budu teď dělat já, prošla většina Afghánců. Tréninky z nich udělají profesionály. Jenže do roku 2014, kdy se mají zahraniční vojáci z mise ISAF stáhnout z Afghánistánu, projde školeními jen zhruba 15 procent afghánských policistů.“ 

Právě proto se Hašmatulah Ajúbí rozhodl, že projde tréninkem a bude sám školit ostatní policisty. A to přesto, že na rozdíl od svého staršího kolegy nemá žádné pedagogické zkušenosti. 

„Pracoval jsem dva a půl roku jako učitel, takže jsem stihl nasbírat nějaké zkušenosti. U policie jsem už víc než třicet let. Teď jsem tady, na vzdělávacích kurzech. Ještě nevím, kde budu po skočení kurzu pracovat, ve které provincii, ale moc mi na tom nesejde. Jsem tady, bych sloužil své zemi a půjdu, kam mě vláda pošle.“ 

Role policie je v Afghánistánu mimořádně důležitá. V provincii Bamján, kterou spojenci jako první vrátili pod místní správu, afghánská armáda vůbec nemá jednotky. Velení proto od novozélandských vojáků působících v regionu převzala právě policie. 

 

Exkluzivně: Jak se školí noví policisté a vojáci v Afghánistánu. Reportáž Magdalény Trusinové.

Vložit na svůj web

Pořad: Reportáž Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas