6. února  2013 v 12:20  rubrika: Nepřehlédněte

I v Praze lze chovat včely. Jejich med je bez škodlivin, tvrdí včelař

Včely v pražských Holešovicích - Foto:  Včely na střeše

Včely v pražských HolešovicíchFoto:  Včely na střeše

Ulétnout včely vám mohou i v Praze. Třeba ze střechy. Nevěříte? V Holešovicích jsou na střeše jednoho z činžovních domů úly.

Miloš Vondruška vyrábí Med ze Stromovky. 

„Dát si úly do Prahy na střechu napadlo otce, protože když jsem byl malé dítko, tak včely jsme měli na chalupě. Táta přišel o včely kvůli nastávající invazi kleštíka včelího, kdy se z počátku likvidovala celá včelstva. A ty úly, které byly vydezinfikované, přivezl do Prahy.. V Praze 6 jsme je měli na střeše garáži. Takto jsme od roku 1984 nebo 1985 včelařili,“ popsal začátky svého včelaření pro magazín Jak jinak Vondruška. 

Když se jednou procházel po Stromovce, všiml si, že stromy jsou prakticky bez včel. A když se pak do domu přistěhovala sousedka z Moravy, zkušená včelařka, bylo prý rozhodnuto. 

„Odborníci tvrdí, že včely si najdou v Praze větší pastvu než na vesnicích. Já mám zrovna 600 metrů vzdušnou čarou Stromovku a tam stále něco kvete: na jaře začnou jívy, pak jsou tam kaštany, lípa, velké travnaté plochy s pampeliškami. Stále něco kvete. Je to daleko lepší než když včely třeba někde na vesnici mají jeden velký lán řepky, které kvete v určitém období, a pak tam nemají nic,“ myslí si Miloš Vondruška. 

Jeho med je kvalitní. „Lidé se pořád obávají, jestli v tom medu nejsou nějaké škodliviny. Každopádně co se dělaly testy medů, tak v tuto chvíli se zjistilo, že ty medy byly většinou vždy čisté. Včely to přefiltrují. Tvrdí se, že ty škodliviny si ukládají do jedového váčku a ty medy většinou bývávají čisté,“ upozornil včelař.  

V Česku se ve městech včelaření nijak oficiálně nepodporuje, ale například v Londýně mají včelaři podporu přímo z radnice. 955 členů britské asociace včelařů je přímo z hlavního města. Včely sídlí například na střeše Královské opery v Covent Garden. 

Přínos opylovačů pro evropské zemědělství dosahuje podle Evropské komise každý rok 22 miliard eur a pokud by ze Země zmizely včely, zbyly by lidem jen čtyři roky života. 

Ředkvičky ze zahrádky  

Pěstování zeleniny v Praze se věnuje Prazelenina. 

„Je to složení slov Praze a zelenina, ta dvě slova se překrývají. Zpětně jsem zjistil, že Prazelenina jako celé slovo je termius technicus, které označuje prapůvodní odrůdu, ale to nebyla původní inspirace,“ vysvětlil zakladatel Matěj Petránek. 

A kde našel inspiraci? „Pro mě byla inspirací fotka, kterou jsem náhodou zahlédl u přátel ve Finsku. Tam byla společnost několika přátel, kteří si něco podobného uspořádali pouze pro svou potřebu, a mně to nadchlo,“ odpověděl Petránek. 

V projektu Komunitního centra, které bylo otevřeno v Holešovicích u ulic Přístavní a Komunardů, pěstují zájemci zeleninu. Letos tam majitel pozemku začne stavět dům, a tak se centrum bude muset přestěhovat. Tento rok se má také stát z Prazeleniny občanské sdružení nebo nezisková organizace. 

 

Jak jinak žít ve městě. Jak se ve městě dá včelařit a pěstovat zelenina, zjišťovali Dalibor Zíta a Magdaléna Trusinová.

Vložit na svůj web

ZPRÁVY Z NEZISKOVÉHO SEKTORU:  

Začíná druhý ročník soutěže Social Impact Award v Česku. Jde o mezinárodní soutěž, která podporuje rozvoj společensky prospěšného podnikání. Je určena pro studenty vysokých škol se zajímavým nápadem nebo projektem, kombinujícím společensky prospěšné cíle s podnikatelskou aktivitou. Účastníci mohou získat až 3000 eur a odbornou podporu pro rozvoj svých projektů. 

V Trmicích na Ústecku by mělo od června začít fungovat nízkoprahové centrum pro děti a mládež a další služby pro sociálně vyloučené, kterých ve třítisícovém městě žije kolem 750. Program vznikl ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování, město za něj z dotace za dva roky zaplatí 8 milionů korun. 

Tescoma otevřela v Mostě společně s družstvem invalidů Ergotep třetí prodejnu v Česku, kde obsluhují lidé se zdravotním handicapem. Jde o dlouhodobý projekt sociálního podnikání obou společností. Do dvou let plánují takových center otevřít čtyři desítky. 

Právě dnes probíhá kulatý stůl k finančnímu vzdělávání nejen pro neziskové organizace. Pořádají ho společně Česká spořitelna a o. p. s. Terra-Klub. Přibližují na něm problematiku finančního vzdělávání na základních školách a víceletých gymnáziích a vzdělávací program Dnešní finanční svět a také atlas finanční gramotnosti. 

Pořad: Jak jinak  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas