25. září  2009 v 09:09  rubrika: Nepřehlédněte

Jakl nepovažuje možnost demise Fischerovy vlády za reálnou

Ladislav Jakl - Foto: Marián Vojtek

Ladislav JaklFoto: Marián Vojtek

O existenci vlády Jana Fischera možná rozhodnou počtářské schopnosti poslanců. S každým dalším pozměňovacím návrhem se totiž přibližuje možnost, že deficit dosáhne hranice 164 miliard, kterou premiér stanovil jako mez, za kterou ve funkci nechce zajít. Předseda vlády ve čtvrtek ve Sněmovně působil rozhodně a v emotivním projevu dal hlasování o úsporném balíčku - a tedy i budoucí podobě státního rozpočtu na rok 2010 - do přímé souvislosti s další existencí svého týmu.

O plánu b pro případ Fischerovy demise zatím prakticky nepadlo ani slovo, jaksi implicitně se předpokládá, že politici jeho požadavek nějakým způsobem dodrží nebo ho premiér nakonec stáhne. Vzhledem k tomu, kolik překvapivých obratů jsme v poslední době v naší politice zažili, ovšem není vyloučené nic. 

Ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl Rádiu Česko řekl, že v případě demise Fischerovy vlády by šlo o velkou komplikaci a mělo by se tom hovořit čistě v teoretické rovině, protože si nemyslí, že by tato varianta byla reálná. 

"Představitelé politických stran jistě mají také svou odpovědnost, vědí, v jaké citlivé a křehké situaci se nalézá česká politická scéna a určitě k tomu přihlédnou. Pan prezident tu věc sleduje velmi pozorně, ale že by se nějak plašil dopředu, to ne," doplnil Jakl. 

Připomněl, že republika potřebuje funkční vládu, která má svou legitimitu a podporu v parlamentu. Tato vláda počítala s omezeným mandátem. Situace se však změnila a kabinet musí dělat i zásadní rozhodnutí, ke kterým nepochybně potřebuje určité zázemí v parlamentu. Proto Jakl Fischerově slovům o možnosti demise rozumí: 

"Vláda už musí dělat některá zásadní rozhodnutí, protože není možné, aby chod státu zůstal na místě, aby se některé věci neustále odkládaly a k těm rozhodnutím nepochybně potřebuje vědomí nějaké opory, nějakého zázemí v parlamentu. Na rozdíl od dřívějších ujištění, že nebude zahrnovat parlament svými návrhy zákonů, to nepochybně teď bude muset dělat. Některé věci se formou zákona, čili přes parlament, budou muset dělat. A to se těžko dělá s vědomím, že vás parlament nepodporuje, že vaše důvěra je sporná," uvedl v našem vysílání Ladislav Jakl. 

 

Rozhovor s ředitelem politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislavem Jaklem o politické situaci.

Vložit na svůj web

VŠECHNA AUDIA: Politická krize 

Další zprávy najdete na webu zprávy.rozhlas.cz 

Autor:  Tomáš Pavlíček  (tpa),  mkp, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Politická krize   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do srpna 2008  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas