25. září  2009 v 15:09  rubrika: Nepřehlédněte

Janotův balíček prošel Poslaneckou sněmovnou

Premiér Jan Fischer ve sněmovně - Foto: Tomáš Adamec

Premiér Jan Fischer ve sněmovněFoto: Tomáš Adamec

Poslanci v pátek schválili vládní protikrizový balíček s některými úpravami. Předlohu podpořili poslanci ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a SZ. Proti byli jen zástupci KSČM. Vláda, která s předlohou nepřímo spojila svou důvěru tak zůstává. Ze souboru protikrizových opatření vypadlo snížení rodinných příspěvků, příspěvků pro postižené a zavedení nové sazby daně pro lidi s vyššími příjmy, jak zněla středeční předběžná dohoda některých stran. Nebude v něm ani zdvojnásobení sazby daně pro zemědělské nemovitosti. ani vyšší zdanění hazardních her.

Premiér Jan Fischer bere schválení vládního úsporného balíčku jako vyjádření podpory poslanců a podstatné části politického spektra. Fischer ve Sněmovně řekl: 

"Myslím, že se nám otevřela výslednou racionalitou cesta k tomu, abychom od nebývalého schodku 230 miliard si otevřeli cestu k sestavení rozpočtu, který zamezí neslýchaným problémům, kterým bychom čelili. Je to kompromis. Odcházíme někdo hrubě nespokojen, někdo velmi zklamán, já z něj odcházím jako člověk, který ho bere jako kompromis velmi solidní a slušný." 

Po přijetí změn v úsporném balíčku odhadl ministr financí Eduard Janota schodek státního rozpočtu na zhruba 162 miliardy korun. Sazby DPH podle něj zřejmě vzrostou o 1 %. 

ODS: Prošly naše pozměňovací návrhy, jsme spokojeni 

S výsledkem, který vzešel z páteční kompromisní dohody mezi ODS a ČSSD je spokojený místopředseda občanských demokratů Petr Nečas: 

"Prošly pozměňovací návrhy, pro které hlasovala ODS, prošel můj klíčový pozměňovací návrh, takže za těchto okolností my budeme hlasovat pro. Můj návrh spočíval v tom, že se ruší snížení rodičovského příspěvku, ruší se snížení příspěvku na péči 1. a 2. stupně, ruší se snížení porodného a ruší se také zavedení nového 23% daňového pásma u příjmu nad 145 000." 

Na otázku, jak se mu podařilo dosáhnout shody s ČSSD, Nečas odpověděl: "Základ byl v tom, že jsme dali jasně najevo, že pokud bude porušena předběžná dohoda a bude ohrožen deficit svojí výší, případně bude navýšeno zdanění, tak ODS nepodpoří tento návrh a on by s největší pravděpodobností neprošel, a tím pádem by zřejmě nemohl vyloučit, aby rezignovala Fischerova vláda, byla by to vina sociální demokracie." 

U ČSSD zvítězil zájem republiky 

Že nakonec ČSSD v pátek ustoupila od některých svých návrhů k tzv. Janotově balíčku, konkrétně od zvýšení podpor v nezaměstnanosti, odůvodnili sociální demokraté svým odpovědný přístupem. Rádiu Česko to potvrdil poslanec Jan Hamáček: 

"Hlavním důvodem dohody ve finále byl zájem republiky, protože je evidentní, že Česká republika potřebuje rozpočet a potřebuje rozpočet, který v rozumných mezích. Já si myslím, že ten výsledek, ačkoliv bych si představoval možná trošku jiný a každý z nás, z těch 200 poslanců by měl jiný názor, tak ve finále je to kompromis, a jako takový to musíme brát, takže předpokládám, že ve finále projde tak, jak je teď upraven pozměňovacími návrhy, a bude to dobře." 

Proti přijetí částečných úprav k vládnímu úspornému balíčku byli komunisté. Neprošly jim podle nich klíčové návrhy. Ještě před hlasováním odůvodnil odmítavý postoj KSČM předseda klubu Pavel Kováčik: "Poslanecká sněmovna, potažmo vláda České republiky, se k občanům, kteří mají malý a střední příjem, důchodcům a rodinám s dětmi obrátila zády. To nám na tom nejvíc vadí. My to proto nebudeme podporovat." 

KDU-ČSL neprosadila zvýšení příjmů z hazardu 

Naopak KDU-ČSL balíček, snižující schodek státního rozpočtu podpořila: "Já si myslím, že je to určitý kompromis. My nejsme spokojeni, že nebyly přijaty příjmy z hazardu, ale je to kompromis, který snad umožní setrvání této vlády, a to já považuji za nejdůležitější v tuto chvíli," řekla Rádiu Česko místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. 

Zelení obviňují ODS a ČSSD z "podivné shody" 

Pro balíček úspor hlasovali i zelení. Jejich předseda Pavel Liška k tomu upřesnil: "My jsme s výslednou podobou balíčku velmi spokojeni. Přesto litujeme, že neprošlo opatření, které by zavedlo zvýšení odvodů z hazardu a zároveň s velkou lítostí konstatujeme, že některé velmi podivné návrhy ministryně zdravotnictví, které povedou k privatizaci očkování a vyšachují krajské hygienické stanice. Prošly podivnou shodou ČSSD a ODS. Tohle vidíme jako vážné chyby na kráse, nicméně jsme velmi rádi, že nakonec z protikrizového balíčku vypadlo snížení příspěvků pro rodiče i snížení sociálních služeb. To si myslíme, že je velmi dobrý výsledek. Schodek 162 je únosný, dobrý a věřím, že se to podepíše i na důvěře pro Fischerovu vládu." 

Kalousek: 162 miliard Kč deficitu je výrazně méně než 230 

A spokojený je s rozhodnutím Sněmovny i exministr financí, dnes poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek: "My jsem nehlasovali pro pozměňující návrh, který zvýšil deficit zhruba o 6 miliard korun, ale v zásadě musím říct, že jsem spokojen a že je vidět, že i v sociální demokracii zvítězil navzdory jejímu předsedovi zdravý rozum. Podpoříme celý balíček." 

Co to tedy podle Kalouska znamená pro návrh rozpočtu? "Pro návrh státního rozpočtu znamená, že deficit, který vláda schválila ve výši tuším 153 korun, bude vyšší, bude to 162 miliard korun. To je špatná zpráva, my jsme si přáli deficit co nejnižší. Na druhou stranu je 162 výrazně méně než 230, to rádi podpoříme. A to, co já pokládám za stejně důležité, jako to, že bude nižší deficit, že vyšleme věrohodnou zprávu na finanční trhy, že České republika je schopná dělat v komplikované situaci dělat aktivní opatření ke stabilizaci rozpočtu, což bude mít nepochybně pozitivní vliv na úvahách o ratingu, popřípadě o úrokových mírách při prodeji našich dluhopisů." 

Platy ve státní sféře se sníží o 4 % 

Poslanci rozhodli také o tom, že by se měli v příštím roce o 4 procenta snížit platy ústavních činitelů, stejně jako mzdy zaměstnanců placených ze státního rozpočtu. Stát by tak ušetřil 126,7 milionu korun. I tento návrh teď posoudí Senát. Strana zelených neuspěla se snahou o dvojnásobné snížení platů. Ani ČSSD neprosadila snížení platů o pětinu a rozšíření okruhu představitelů státní moci, jichž by se to mělo týkat. 

 

Poslanci dnes schválili vládní protikrizový balíček s některými úpravami. Příspěvek Milady Richterové a rozhovor s politologem Janem Kubáčkem.

Vložit na svůj web

 

 

Poslanci dnes schválili vládní protikrizový balíček s některými úpravami. Příspěvek Milady Richterové a rozhovor s komentátorem ČRo 6 Radkem Kubičkem.

Vložit na svůj web

VŠECHNA AUDIA: Politická krize 

Autor:  Milada Richterová  (mri), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Politická krize   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do srpna 2008  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas