2. června  2011 v 08:20  rubrika: Nepřehlédněte

Jennings: Jestli český svaz volil Blattera, ať se ani nevrací domů

Prezident FIFA Sepp Blatter při návštěvě Prahy - Foto:  ČTK

Prezident FIFA Sepp Blatter při návštěvě PrahyFoto:  ČTK

Pětasedmdesátiletý Sepp Blatter obhájil na další čtyři roky post prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Ve volbě v níž neměl protikandidáta a dostal 186 z 203 hlasů. Podle výsledku by se mohlo zdát, že volba byla hladká, přitom FIFA prochází největší krizí historie, kterou způsobily údajné úplatky představitelů federace.

K nejostřejším kritikům blatterovského vedení FIFA a údajně neprůhledných metod řízení světového fotbalu patří britský investigativní novinář Andrew Jennings. Jeho kniha "Faul! - tajný svět FIFA: úplatky, zmanipulované volby a skandály s lístky" byla přeložena do mnoha jazyků včetně češtiny a jeho filmové dokumenty o zákulisních praktikách FIFA vysílala i britská televize BBC. 

Jenningsovi snad můžeme vyčítat až přílišnou zaťatost a občas i nedostatečný smysl pro vyváženost argumentů, nicméně události posledních dnů a týdnů na fotbalové scéně mu v lecčems dávají za pravdu. 

Rádio Česko se Andrewa Jenningse exkluzivně zeptalo, jestli zvolení Seppa Blattera do čela FIFA na další čtyři roky považuje za konec nadějí na hlubší změny ve vedení světového fotbalu. 

“Ne, jako investigativní novinář jsem přesvědčen, že Blatterův režim zanedlouho skončí. Hned vám řeknu proč. Prožili jsme velmi vzrušujících deset dní, v nichž jsme byli svědky toho, jak si lidé z vedení FIFA jdou vzájemně po krku - bin Hammám, Chuck Blazer/, Jack Warner a další. Když stojíte mimo, je to velká legrace, jsou to moc zábavné příběhy, ale pod tím vším se skrývá velmi závažný příběh - třicet let skandálního uplácení při uzavírání marketingových smluv FIFA, uplácení v řádu stamilionů dolarů. V televizním pořadu BBC Panorama jsem uvedl jména lidí, kteří přijímali úplatky od funkcionářů FIFA, a odhalil jsem, že se to odehrávalo pod dirigentskou taktovkou Seppa Blattera. Stále nevíme, jestli on sám něco dostal, nebo ne, ale víme, že o tom věděl. Další, kdo to vědí, jsou policejní vyšetřovatelé ve švýcarském kantonu Zug. Jak si možná vzpomínáte, loni v létě došlo k tajné soukromé dohodě, podle níž museli přiznat, že o tom vědí a že se dávají úplatky. Tohle bude už brzy zveřejněno. 

V posledních dnech a týdnech jsme také byli svědky toho, že angličtí činovníci nahlas mluvili o úplatnosti některých členů výkonného výboru FIFA. Důsledkem pak bylo, že se Angličané podpoření titulárním šéfem fotbalového svazu princem Wiliamem rozhodli při volbě prezidenta zdržet hlasování. Myslíte si, že tyto události mohou spustit lavinu změn ve FIFA? 

Myslím, že ne. Je férové říct, že se Angličané přece jen rozhoupali a udělali správnou věc. Už dlouho je kritizuji, ale oni se nakonec rozhodli nejen při volbě prezidenta abstenovat, ale také vyzvat ostatní členy FIFA k odložení volby. Kdyby se volba uskutečnila později, Blatter by nikdy nevyhrál, protože by ho na hlavu porazil Michel Platini - on sám to moc dobře ví. Hrozně mě naštvalo, když jsem viděl argentinského viceprezidenta FIFA Julia Grondonu, certifikovaného antisemitu, jak z pódia dští na Angličany oheň a síru. 

Samozřejmě, že Anglie nedostala pořadatelství mistrovství světa v roce 2018, ale stejně tak samozřejmě v tom hrály roli úplatky. Někteří členové FIFA teď poněkud opožděně přiznávají, že světový šampionát v roce 2022 si koupil Katar. Ptáte se, jestli tomu tak bylo i v případě Ruska, které uspořádá MS v roce 2018? Podívejme se na to realisticky: vyhrát měla buď Anglie, nebo Nizozemsko. Nizozemsko proto, že má nejlepší pivo a umí nejlíp komunikovat. Já jsem Skot, ale podporuji Holanďany. 

Když šéf anglické asociace David Bernstein vyzval k odložení volby, kdo vystoupil proti němu? Blatter se vždy opíral o zemičky, které ve fotbale nic neznamenají - státy jako Benin, Kongo nebo chudáky z Haiti. Nevím, jestli se to stalo i teď, ale Blatter tyhle lidi tradičně uplácí a slibuje jim různé věci, když vystoupí a řeknou, jak je úžasný. 

FIFA musí přijmout nová pravidla, nový systém voleb, protože světovému fotbalu nemůže vládnout pár skalisek někde v Karibiku nebo v Tichém oceánu. Není demokratické, když ostrovy St. Kitts a Nevis mají stejnou váhu hlasu jako velké fotbalové země, to je prostě směšné. Není to demokratické, protože tihle lidé jsou snadno podplatitelní různými zájmovými skupinami. 

A potom - proč ministři sportu nepřimějí fotbalové federace, aby s tím něco udělaly? Jestli český svaz volil Blattera, řekněte jeho členům, ať se ani nevracejí domů. Řekněte jim: "Zůstaňte v Curychu. Jste zrádci českého fotbalu. Český fotbal nepotřebuje, aby jeho zástupci líbali Blatterovi zadek. 

Nepřekvapilo vás tedy, že anglický návrh odložit volbu prezidenta na pozdější dobu se setkal s tak malou podporou? 

Nepřekvapilo. Vždyť tu máme do sebe zahleděný svět bafuňářů, o které je z Curychu velmi dobře postaráno. Oni nereprezentují své fanoušky. Jsem si jistý, že kdybyste dnes vyšli na ulici kteréhokoli evropského města a nahlas říkali, že Sepp Blatter je skvělý chlap, tak se vám lidé vysmějí. Proč to tedy dělají fotbaloví činovníci? Protože nejsou v kontaktu s fanoušky, kteří nemají žádné pravomoci - a to se musí změnit. Fanoušci by měli mít právo ovlivňovat kroky své národní federace, jenže funkcionáři se je budou snažit udržet mimo hru. Fanoušci a ministři sportu by proto měli vyvinout na činovníky tlak. Jistě, bafuňáři tvrdí, že se nesmí zatahovat politika do sportu. Ale copak nevolíme své politiky? Tak proč bychom je neměli přinutit, aby veřejně vystoupili a jménem fanoušků řekli: "Naše federace ztratily kontakt s realitou a některé jsou zkorumpované." Mimochodem, každá federace by měla zveřejňovat všechny své dokumenty. Pak by to musela udělat i FIFA a za jediný den by v ní bylo uklizeno. 

Zmínil jste se o prezidentovi UEFA Michelu Platinim. Mohli by podle vás poměry ve FIFA změnit lidé, jako je on, lidé, kteří se mohou opřít o svou přirozenou fotbalovou autoritu? 

Platini drží ústa. On zcela jistě ví, co se v zákulisí děje. Sám je určitě poctivý a nebere úplatky, jenže nic nepoví. Myslí si totiž - a s ním i spousta delegátů z evropských zemí - že když teď zvolí Blattera, dostane za čtyři roky tu funkci on. Jenže Blatter mu ji nedá - přenechá ji Brazilci Ricardu Teixeirovi. Blatter nedovolí, aby FIFA padla do rukou poctivého činovníka. Platiniho tedy nelze kritizovat za to, že je úplatný, ale za to, že mlčí. 

Na trochu osobně: Jaký máte pocit z toho, že se v souvislosti s praktikami v zákulisí FIFA po letech začíná potvrzovat řada věcí, které mnozí dosud považovali za výmysly až příliš zarputilého novináře? 

No, můžete se na to dívat ze dvou pohledů. Lidé mimo fotbalový svět vědí, že moje argumenty jsou podložené pečlivým bádáním. Jsem investigativní novinář a to, co zveřejním, je ověřená pravda. Zato ve fotbalovém světě často narážím. Před pravdou zavírají oči dokonce i u nás v Anglii. Když jsem natáčel svůj zatím poslední dokument, naši fotbaloví funkcionáři v něm nechtěli vystoupit. Tým připravující kandidaturu Anglie na pořádání mistrovství světa se prostě vypařil. Tak jsme vystřihli siluety z papundeklu a já se pokoušel dělat rozhovory s jejich fotkami. Ale mně je fuk, co si tihle lidi o mně myslí, protože oni nereprezentují fanoušky nebo veřejnost. Všude jinde moji práci už dlouho uznávají. 

 

Rozhovor s Andrewem Jenningsem připravil Petr Nosálek.

Vložit na svůj web

Autor:  Petr Nosálek, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas