12. března  2012 v 09:46  rubrika: Nepřehlédněte

Kmitočtová aukce podle Informačního institutu: ČTÚ jen hledá moulu, který postaví datovou síť

Mobilní telefon, ilustrační foto - Foto: stock exchange

Mobilní telefon, ilustrační fotoFoto: stock exchange

Začátkem března vydal Informační institut, nevládní a neziskové vědomostní studii o oligopolním chování tuzemských mobilních operátorů. Závěry jsou jasné: platíme vysoké marže mobilních operátorů, platíme nejvíce jedno z nejdražších volání v Evropě a spíše než operátoři za to může Český telekomunikační úřad - ten nepracuje tak, jak má a operátoři pak jen dělají to, co jim nefunkční dozor dovolí.

Český telekomunikační úřad zveřejní stanovisko až v průběhu tohoto týdne, ale Marketingovému magazínu se podařilo získat jeho vyjádření prostřednictvím tiskového mluvčího Františka Maliny: 

Studie až svévolně manipuluje s fakty a používá jednostranné a dokonce nepříliš čerstvé údaje. Navíc prokazuje mimořádnou neznalost právního rámce evropské regulace mobilních služeb a ignoruje možnosti a pravomoci úřadu.“ 

Kritika studie se objevila i na odborném serveru Lupa.cz, sepsal ji její kmenový autor Jiří Peterka: „Chce-li někdo pomoci k nápravě stávajícího stavu, měl by kritizovat korektně a hlavně se znalostí věci. Jinak dává druhé straně možnost, jak vše smést ze stolu pouhým poukazem na to, že autoři kritiky vlastně neví, o čem mluví.“ 

Jedním z kritizovaných bodů je pokrytí České republiky vysokorychlostním internetem. Studie mluví o nedostatečném pokrytí, pouze 60 procent populace a 10 procent území. Odvolává se přitom na zdroje ČTÚ. 

„Kdyby její autor zvedl telefon, dozvěděl by se, že 3G sítěmi bylo ke konci roku 2011 pokryto minimálně 82 procent obyvatelstva a 44 procent území. Vývoj v této oblasti je navíc velice rychlý,“ reagoval Malina. 

Průměrné ceny telekomunikačních služeb - Foto: Emanuel Macoun

Průměrné ceny telekomunikačních služebFoto: Emanuel Macoun

Studie se také odvolává na marže operátorů v desítkách procent a přičítá je neschopnosti Českého telekomunikačního úřadu. Studie uvádí, že ČTÚ může regulovat maloobchodní ceny, a to podle paragrafu 57 zákona o elektronických komunikacích, a že tak záměrně nečiní. Ani s tímto František Malina nesouhlasí: 

Český telekomunikační úřad musí zachovávat zákonem stanovený postup. Ten předpokládá i paragraf 57 zmiňovaného zákona. To jest: nejprve regulaci podřídit oba velkoobchodní mobilní trhy. Jeden z nich, trh mobilní terminace, už regulaci dávno podléhá. Ten druhý, trh mobilní originace, hodlá úřad regulaci podřídit. Pak je nutno trhy vyhodnocovat a pak teprve regulovat. A kdyby teprve regulace na obou těchto velkoobchodních trzích nevedla k nápravě, pak by bylo teprve možno ustanovit nový maloobchodní relevantní trh mobilních služeb. Cenová regulace (úředně stanovené ceny pro telefonní služby) je prostě návrat do doby před liberalizací telekomunikačního trhu.“ 

I přes všechny námitky je na studii Informačního institutu přesto něco pozitivního: 

Zdá se, že přehledně shrnula veškeré výtky směřované na Český telekomunikační úřad, zejména ty populistické. Mimochodem je zajímavé, že tyto výtky se stupňují právě v době, kdy Český telekomunikační úřad připravuje miliardovou aukci kmitočtů pro mobilní sítě. Doufám proto, že vyhlášení aukce přispěje k vyjasnění situace,“ uzavřel mluvčí ČTÚ František Malina. 

Konkurence funguje, tvrdí Telefónica  

Ředitel Informačního institutu a autor studie Petr Cibulka si za kritikou stojí: 

„Jestli existují nějaké nedostatky naší studie, tak opravdu reflektují nedostatky z ČTÚ a data, které poskytuje – poskytuje je buď pozdě, ale většinou by hlavní výtka směřovala k tomu, že poskytuje nedokonalé informace. Dá jenom nějakou informaci, která je v syrové podobě a tu žádným způsobem neanalyzují, nedávají do kontextu.“ 

Konkurence existuje, tvrdí mluvčí Telefóniky O2 Hany Farghali: 

„Český mobilní trh má v současnosti nasycenost přes 140 %. Na 100 obyvatel připadá 140 aktivních SIM karet. Za dobu, co platí přenositelnost mobilních čísel od roku 2006, se v síti přeneslo podle posledního známého údaje přes milion SIM karet, přes milion čísel. Ke dnešku by to mohlo být až 1,2 miliónu. Konkurence funguje velmi dobře.“ 

Mluvčí poukázal na to, že institut využil v materiálu kromě dat z ČTÚ i ostatní zdroje, například čerpal z údajů americké společnosti Američan Roamer, nyní Mozaic: „My jsme se doptali společnosti Mozaic, ze kdy má poslední informace o českém trhu a odpověď zněla květen 2011,“ dodal Farghali. 

Podobně jako mluvčí telekomunikačního úřadu Malina, také Farghali přivítal vypsání kmitočtové aukce. 

Cibulka upozorňuje, že čtvrtý operátor má za úkol vybudovat datovou síť a nabídnout ji ostatním operátorům, zatímco oni nemusí své sítě poskytnout na volání nebo ostatní služby. 

„Jinými slovy, hledá se moula, který vybuduje vysokorychlostní datovou síť pro stávající operátory a úkolem toho cvičení má být zbrzdit celý proces zlepšení,“ uzavřel ředitele Informačního institutu Petr Cibulka. 

 

Drahé mobilní volání v ČR. Hosty Zdeňka Strnada jsou mluvčí ČTÚ František Malina, ředitel Informačního institutu Petr Cibulka a mluvčí Telefóniky O2 Hany Farghali.

Vložit na svůj web

Autor:  Zdeněk Strnad, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Marketingový magazín   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 25. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas