27. dubna  2011 v 09:45  rubrika: Nepřehlédněte

Leasing auta pro spotřebitele je prakticky nemožný. Může za to nový zákon

automobily - Foto: Marián Vojtek

automobilyFoto: Marián Vojtek

Každému se může stát, že se mu v podnikání nedostává peněz. Může třeba jen chtít pomoc do začátku nebo zmodernizovat už stávající provoz. Bankovní ústavy pro všechny tyto případy nabízí možnost leasingu nebo různých úvěrů. Právě leasingu od ledna 2011 využívají převážně podnikatelé.

Proč tomu tak je, Rádiu Česko vysvětlil člen představenstva Česká leasingové a finanční asociace Libor Bosák: 

„Leasingové produkty v letošním roce, zejména z důvodů legislativních, jsou využívány v podstatě jen podnikatelskými subjekty. Soukromé osoby neboli spotřebitelé využívají úvěr zejména tam, kde hraje roli silná preference vlastnictví hned po uzavření smlouvy, to je zpravidla u osobních automobilů.“ 

Levné autopůjčovny 

Důvodem, proč od 1. ledna 2011 nemá soukromá osoba prakticky možnost získat automobil na úvěr, je prostá. Nový zákon o spotřebitelském úvěru totiž změnil prodejny automobilů na leasing spíše na levné autopůjčovny. 

V čem nový zákon, proti kterému bojovala i Česká leasingová a finanční asociace spočívá, popisuje člen jejího představenstva Libor Bosák: 

„Od ledna 2011 vstoupil v účinnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, který obsahuje i možnost 14denního odstoupení od smlouvy bez udání důvodu. Na tomto základě většina leasingových společností přestala nabízet finanční leasing pro soukromé osoby. V legislativě tato věc zůstala.“ 

Platební morálka se zlepšuje  

K úvěru a leasingu také patří riziko neschopnosti splácet své závazky, a to jak u podnikatelů, tak u soukromých osob. Po všeobecném zhoršení platební morálky v době krize se ale podle všeho blýská na lepší časy. 

Česká leasingová a finanční asociace si sice statistiky nevede, její dílčí členové ale zaznamenávají změnu k lepšímu. Situaci ohledně platební morálky klientů ČSOB leasing popisuje opět Libor Bosák: 

„Platební morálka trhů se zlepšuje jednak postupným oživováním ekonomiky a současně i poklesem nezaměstnanosti. Smlouvy uzavřené v době před finanční krizí, které vykazovaly závazky po době splatnosti, se nám podařilo úspěšně restrukturalizovat.“ 

Pokud se chystáte své podnikání financovat nějakým z uvedených produktů, tedy pomocí leasingu nebo úvěru, musíte si dát pozor na všechny náležitosti spojené s placením daní. 

 

Daňová problematika při úvěrech a leasingu. Magazín Barbory Kreuzerové.

Vložit na svůj web

Pořad: Daně 2011  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do května 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas