3. října  2012 v 09:46  rubrika: Nepřehlédněte

Lidé zapomínají, a to je chyba. Neziskové organizace radí, jak volit a znovu se nespálit

Volby. Ilustrační foto - Foto: Marián Vojtek

Volby. Ilustrační fotoFoto: Marián Vojtek

Za týden některé z nás čekají krajské a senátní volby, kampaně politiků a osobností jsou v plném proudu. Čeho byste si měli všimnout, než hodíte volební lístek do volební urny? Pomoci se rozhodly i neziskové organizace.

Krajské volby jsou podle Štěpána Rattaye z Oživení specifické. 

„Kraje jsou tak trochu mimo kontrolu veřejného dohledu. V poslední době, jak vybuchávají různé kauzy a případy nehospodárnosti a korupčního jednání v krajích, tak to poukazuje na to, že politické strany, které jsou v českém prostředí dlouhodobě etablovány a obsazují kraje, že vlastně přesouvají financování politické strany do této roviny. Proto by občané měli zvýšit pozornost při krajských volbách,“ řekl pro magazín Jak jinak Štěpán Rattay. 

Při senátních volbách radí voličům, aby sledovali fungování a účel horní komory parlamentu v legislativní rovině a soustředili se na kandidáty s kreditem, kteří mají přehled a vlastní úsudek. 

Iniciativa Fórum 50 % v současnosti vyzývá k tomu, aby voliči „kroužkovali“ ženy, tedy dali jim své preferenční hlasy. Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění takto volit nebude:  

„Obecně se ukazuje, že když je v politice hodně žen, tak ta politika je kultivovanější, nedochází k takovým hádkám, excesům jako nyní. Když si vezmete lidi, co byli v minulosti i oficiálně soudem potvrzeni, že korumpovali nebo byli zkorumpováni, tak tam ženy nenajdete. Ony jednají jinak. Z tohoto pohledu je to pochopitelné. Nevím jestli je to vhodné vnášet do senátní nebo krajské kampaně,“ dodal Hollan.  

Sám doporučil projekty Vyměňte politiky a Koho volit. "Je to volební kalkulačka, kde si člověk může sladit svoje názory s názory kandidátů,“ upřesnil k webu Koho volit.  

Štěpán Rattay upozornil na projekt Oživení, ve kterém hodnotí jednotlivé regiony:  

„Soustředili jsme se na vyhodnocení 10 oblastí a zejména přístup krajů z pohledu transparentnosti. Dle mého názoru je velice důležitý aspekt to, že lidé často zapomínají, co se událo, a kolikrát jdou k volbám a na poslední chvíli si letmo přečtou nějaký volební program, který leccos slibuje anebo zaslechnou sliby z úst kandidátů. Ale důležité je, aby oni dokázali tu situaci vyhodnotit a nezapomínali, co se stalo v minulosti, a na základě toho si udělali svůj obrázek.“ 

A v jakých oblastech kraje hodnotili? „Jsou to oblasti veřejných zakázek, nakládání s majetkem, dotací a grantů, střetu zájmů a etiky, přístupu k informacím – velice důležitá oblast pro občana, aby mohl případně vyvíjet tlak,“ odpověděl pro Rádio Česko 

 

Jaká jsou doporučení neziskových organizací před krajskými a senátními volbami? Svých hostů se ptá Magdaléna Trusinová.

Vložit na svůj web

Související weby:

Volby 2012

ZPRÁVY Z NEZISKOVÉHO SEKTORU: 

Vývojáři mobilních aplikací se mohou až do půlky října ucházet o 50 tisíc eur. Tuto částku dostanou hned čtyři aplikace pro Android, které nějak ulehčují život seniorům nebo lidem s handicapem. Soutěž vyhlašuje Vodafone Group Foundatoin. Její česká pobočka počítá zájemce o grantové programy kRok a Rok jinak. Počet přihlášek se oproti loňsku zdvojnásobil. Vyhlášení výsledků proběhne 20. října. 

Nadace Zdeňka Bakaly zase vybírá zájemce o studium na prestižních zahraničních univerzitách. V sobotu a neděli proběhnou pohovory a ti nejtalentovanější uchazeči dostanou finanční pomoc v programu Scholarship. 

Ve čtvrtek ministerstvo kultury vyhlašuje v Zrcadlové kapli pražského Klementina Knihovnu roku 2012. Zároveň se také předávají ceny soutěže o nejlepší Městskou knihovnu roku 2012. 

V úterý 23. října proběhne v Praze v Domě národnostních menšin mezinárodní konference s názvem Integrace 6× jinak. Zaměří se na praktické příklady efektivních integračních politik z Česka i ze zahraničí. 

Pořad: Jak jinak  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas