14. června  2012 v 14:22  rubrika: Nepřehlédněte

Matematika studentská a bruselská. Pozvánka na filmový festival MATFYZu a podrobnosti o evropském programu Media

refektář Matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy - Foto:  MFF UK

refektář Matematicko fyzikální fakulty Univerzity KarlovyFoto:  MFF UK

E = mc2, Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, rovnající se tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa... asi jste poznali vzoreček speciální teorie relativity, Archimédův zákon, ale co to má společného s filmovými hrozny? A trochu počítat budeme dát: 10 let + EU = 340 milionů korun.

Ale popořádku. 15. + 16. června = dva dny, kdy začne platit vzorec MFF UK Film Fest 2012. To znamená, že začne 1. ročník festivalu s tematikou matematiky, fyziky, informatiky a počítačové grafiky, který pořádá matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze. 

„Je to první ročník. Nevím, jestli to bude také poslední, ale každopádně příští rok se tento festival konat nebude. Festival vzniknul v rámci oslav 60 let založení matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, respektive výročí 60 let oddělení od přírodovědecké fakulty, a je to jedna ze stěžejních akcí těchto oslav. Asi nemá smysl tuto akci opakovat třeba příští rok, ale za tři roky nebo za 5,“ řekl pro magazín Filmobraní hlavní organizátor přehlídky Martin Vlach. 

Náplní 80 filmů podle něj bude čistě matematika, fyzika a počítačová grafika: „Bude zde řada snímků, které jsou třeba i mystifikační, dokonce jsou to třeba virtuální reportáže studentů o tom, že Einstein se pohyboval v Praze a podobně.“ 

Mezi osobnosti, které na festival přijdou, Vlach řadí Františka Ratkovského, Milana Knížáka nebo Martina Myšičku. 

Jestli se letošní první ročník festivalu stane nějakým způsobem kultovním, to nikdo zatím spočítat nedokáže. 

Dotační program EU čekají změny   

Sledujete někdy titulky u filmů až do konce? Pokud ano, pak jste si všimli u mnohých evropských filmů vlaječky Evropské unie a barevného slova media. Film byl tedy finančně podpořen z Bruselu. Blíží se rok 2013 a v dotační oblasti nastanou změny. 

Evropská komise navrhuje sloučit stávající programy Media a další program zvaný Kultura a zavést nový program s názvem Kreativní Evropa. Navrhovaný rozpočet programu je 1,8 miliardy eur a ve srovnání se současnými výdaji to znamená, že podpora kultury by měla narůst více než o třetinu. České filmové projekty od roku 2002, od kdy je ČR součástí programu Media, získaly 340 milionů korun. 

Jsou důvody pro sloučení evropských programů spíš organizační, nebo ekonomické? 

„Můžeme říct, že to jsou důvody obojího druhu, protože z organizačních a úsporných důvodů Evropská unie doufá, že se podaří zjednodušit některé procedury a že sloučením programů se ušetří i nálady za jejich průběh, režii. Další důvody jsou ekonomické, kdy se zjistilo, že kreativní průmysl přispívá k evropskému HDP asi 4,5 procenty, což je více než automobilový průmysl. Ale zároveň jsou to obory, kde panuje velká roztříštěnost, je tam hodně malých a středních podniků. Proto by zasloužily větší a integrovanější podporu,“ odpověděla ředitelka Media Desk v České republice Daniela Stamílová. 

Program, by měl být schválen někdy v polovině příštího roku. 

Významnou českou režisérkou, která využívá podporu z programu Media, je například Helena Třeštíková. Jak výrazně jí tato podpora pomáhá pro realizaci filmů? 

„Pomáhá velmi výrazně, protože to je další možnost financování. Těch možností zase tolik není, takže to je velni výrazná pomoc.“ 

 

Martina Vacková dnes představuje jednu netradiční filmovou přehlídku a nabízí nové informace z Bruselu.

Vložit na svůj web

Pořad: Filmobraní  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas