2. listopadu  2012 v 10:20  rubrika: Nepřehlédněte

Některé výrobce potravinových doplňků zřejmě čeká krach. Kvůli nové evropské legislativě

Potravinové doplňky. Ilustrační foto - Foto: Fotobanka stock.xchng

Potravinové doplňky. Ilustrační fotoFoto: Fotobanka stock.xchng

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila pokutu víc než milion korun společnosti Walmark. V teleshoppingu na Nově propagovala svůj preparát Proenzi 3+. A 800 tisíc korun bude muset zaplatit firma Omega Altermed za reklamu na vitamíny Multimun v TV Barrandov.

Spotřebitelé prý byli v těchto případech uvedeni v omyl - takovou propagaci totiž zakazuje zákon o reklamě. Tuzemský dozorový orgán tak zároveň postupuje v linii s čerstvou legislativou Evropské unie, která začne platit na přelomu roku a která velmi výrazně omezuje možnosti propagace potravinových doplňků. 

Řada výrobců, ať už úmyslně nebo z neznalosti, nabízí doplňky stravy, které vůbec nemají žádnou účinnost, myslí si imunobiolog z University of Louisville ve Spojených státech Václav Větvička. 

„Určitá regulace je na místě. Ale tady se domnívám, že to je přesně to, kdy se ta dobrá vůle dostala až do extrému a pro některé to může být naprosto likvidační,“ řekl Rádiu Česko Větvička. 

Dnes výrobce potravních doplňků musí na obal napsat, že se nejedná o lék a že produkt neprošel schválením ministerstva zdravotnictví. 

„Ale mohl tam napsat, že to třeba pomáhá podpoře imunitního systému nebo proti nachlazení. Důležité bylo to slovo pomáhá, aby lidé věděli, že to není lék, ale že to je něco navíc. To mohl mít na lahvičkách, na webových stránkách a příbalových letácích, a to už nepůjde. Bude to smět mít jenom ten výrobce, který bude mít za sebou prokazatelně klinickou zkoušku,“ upřesnil imunobiolog.  

Podle něj bude mít řada malých výrobců s klinickými zkouškami problém.  

„Ta nejhorší myšlenka na tom je, že ty klinické zkoušky se budou muset dělat na zdravé populaci, a to je naprostá šílenost, protože když je někdo zdravý, tak k doktorovi nepůjde… A rozhodně k němu nepůjde dvakrát, aby si nechal na začátku a na konci odebrat vzorky a testovat je. To je prostě nemožné,“ upozornil Václav Větvička s tím, že lidem se za testy platit nesmí a nemůžou mít ani žádné výhody. 

 

Některé výrobce potravinových doplňků čeká zřejmě krach. Kvůli nové evropské legislativě. Ve studiu je imunobiolog z University of Louisville ve Spojených státech Václav Větvička.

Vložit na svůj web

Autor:  Václav Sochor  (vso), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas