14. prosince  2012 v 09:30  rubrika: Nepřehlédněte

Po skonu Václava Havla se mezi lidi vrátila nálada z Listopadu, tvrdí režisérka Monika Le Fay

Václav Havel objektivem Tomki Němce - Foto:  foto © tomki němec

Václav Havel objektivem Tomki NěmceFoto:  foto © tomki němec

Magazín Filmobraní vám přiblíží dva české dokumenty. První je dokument o jednom sporu, ale nejen o něm, druhý o jednom státníkovi, také ale nejen o něm. A oba vypovídají hodně o nás. Jeden uvidíte od tohoto týdne v kinech, druhý odvysílá příští úterý televize.

Začněme státníkem, dramatikem, občanem, kterým je Václav Havel. Česká televize připomene první výročí jeho úmrtí 18. prosince novým dokumentárním snímkem Poslední odcházení Václava Havla, který natočila režisérka Monika Le Fay. 

V něm mimo jiné poukazuje Havlův bratr Ivan na to, že odkaz Václava Havla bude možné zachytit až později. 

„Já si myslím, že se to možná projeví při prezidentských volbách, protože ten film jasně nadržoval jistému kandidátovi. A že si lidé uvědomí vzkaz mého bratra, spíš sklon k otázce humanitní, duchovní a intelektuální, proti pragmatismu, který teď vládne,“ řekl Rádiu Česko po roce Ivan Havel. 

Režisérka Monika Le Fay ihned po skonu Václava Havla vzala kameru a vyrazila do ulic zachytit to, co nezabíraly zpravodajské kamery. Co ji k tomu podnítilo? 

„Cítila jsem potřebu se s tím nějak vyrovnat. Já jsem ještě v pátek večer byla u sebe v kanceláři ve Voršilské ulici, kde jsem byla pro knížku, kterou jsem právě vydala, Pocta Magorovi, aby radost nezmizela. Tam on měl ještě příspěvek. To byl jeho poslední příspěvek do nějaké knihy. Ještě jsem jednala s Martinem Vidlákem z jeho kanceláře o tom, že ho pozveme do Doxu na vernisáž. Dozvěděla jsem se, že je na Hrádečku, že mu není dobře, ale vůbec mě nenapadlo, že by mohl zemřít. To bylo v pátek večer a já jsem se dozvěděla, že zemřel, v neděli dopoledne,“ odpověděla Monika Le Fay. 

Když se pohybovala mezi lidmi, překvapily ji emoce: „To, že byli všichni dojatí, že se nestrkali, že se vrátila nálada z Listopadu a že i u těch průvodů ti lidé šli spořádaně, nedívali se na mobil, nepředbíhali se. Je to pro mě fascinující.“  

Na Václava Havla a jeho poslední dny ve filmu zavzpomínají i sestry boromejky, které se o něj do posledních chvil staraly. Jedna z nich i po promítání dokumentu přiblížila, čím se Václav Havel zaobíral v posledních dnech svého života: 

„Toužil pracovat na divadelní hře. To byla jeho motivace, ale pociťoval, že mu ubývá sil. Sledoval dění s velkým zájmem.“ 

Pokud máte pocit, že se v množství pořadů k památce Václava Havla přestáváte orientovat, můžete se zorientovat na webu ceskatelevize.cz/havel

Kontroverzní pomník  

Do Nového Boru nás nasměruje dokument Hra o kámen, který na říjnovém festivalu v Jihlavě získal Zvláštní cenu poroty. Mladý režisér Jan Gebert zachycuje události, které v Novém Boru vypukly poté, co tamní zastupitelé odhalili na hřbitově památník zavražděným sudetským Němcům. 

„Chtěl jsem natočit film, takže jsem si na zastupitelstvo v Novém Boru vzal kameru a začal jsem natáčet. Tam probíhala velmi vášnivá emotivní diskuse o tom, jestli by tam měl zůstat pomník zastřeleným Němcům po válce, anebo jestli by měl být odstraněn. Já jsem z těch lidí cítil obrovskou energii, obzvlášť z těch, kteří byli proti,“ uvedl Gebert. 

Zdůrazňuje že pro něj nebylo tolik zajímavé zaměřit se na historii, ale důležité bylo, co tato historie způsobila v současnosti a jak je z toho politické téma. 

 

Martina Vacková se tentokrát věnuje dvěma novým dokumentům, oba jsou rozdílné, a přitom vypovídají o nás.

Vložit na svůj web

Pořad: Filmobraní  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas