22. září  2009 v 15:00  rubrika: Nepřehlédněte

Politici se chystají na schůzku ve Strakově akademii

Strakova akademie - Foto: Tomáš Adamec

Strakova akademieFoto: Tomáš Adamec

Předseda ODS Mirek Topolánek navrhne na středeční odpolední schůzce předsedů parlamentních stran ve Strakově akademii písemnou dohodu o tom, že ve Sněmovně nebudou měnit Janotův úsporný balíček. Vláda Jana Fischera rozhodla o zvýšení daní a snížení některých státních výdajů. Mimo jiné chce také snížit platy ve státní sféře o 4 procenta. Schodek státního rozpočtu by pak měl zůstat v přijatelných mezích. Poslanci začnou rozhodovat o podobě reforem ve čtvrtek dopoledne ve stavu legislativní nouze.

Ani podle občanských demokratů sice není vládní balíček dostatečný, strana je ale ochotná ho beze změn jako celek schválit. Pozměňovací návrhy naopak chystá na čtvrteční schůzi Sněmovny sociální demokracie. Českému rozhlasu to potvrdil místopředseda strany Milan Urban: 

"My určitě nechceme schvalovat balíček jako celek. Některé věci jsme v zásadě se zaťatými zuby nebo se zamhouřenýma očima vydrželi, ale některé vůbec ne, jako je například zvýšení snížené sazby DPH nebo krácení rodičovských dávek. Já si myslím, že to jsou věci, které jsou nepřijatelné, a proto si těžko dovedu představit, že bychom ten balíček jako celek podpořili." 

KSČM nesouhlasí s úspornými opatřeními 

Úsporná opatření, která navrhuje vláda, jsou nepřijatelná pro komunisty. Už vzkázali, že pro ně nebudou hlasovat, protože podle nich zasáhnou nejvíc nízkopříjmové vrstvy obyvatel včetně mladých rodiny a důchodců. 

ODS požaduje shodu stran zastoupených v parlamentu 

ODS ale i přes své výhrady před úpravami varuje a volá po shodě parlamentních stran ve prospěch vládního balíčku. V případě, že ale bude návrh na příjmové a výdajové straně dramaticky změněný, nevyloučil v Rádiu Česko místopředseda Petr Nečas, že by občanští demokraté balíček nakonec nepodpořili: 

"Nám se nelíbí, že tam převažuje zvyšování daní. My také nesouhlasíme s některými omezenými výdaji, například nesouhlasíme s tím, aby se snižoval rodičovský příspěvek. My jsme připravili i určitý kompromisní návrh, který by umožnil dostat deficit na 165 miliard a přitom by byl vyvážený. To znamená zhruba polovina snížení deficitu by šla na úkor zvýšení daní, polovina na snížení výdajů." 

KDU-ČSL je pro vládní opatření 

Beze změn jsou stejně jako občanští demokraté připraveni přijmout soubor vládních opatření i lidovci. Ti ale zároveň v úterý varovali, že pokud někdo balíček otevře, přijdou i oni se svými návrhy: 

"Pokud bude tendence podávat pozměňovací návrhy, tak jsme schopni podat pozměňovací návrhy, které se týkají toho, abychom zabránili snížení rodičovského příspěvku, omezení mateřské dovolené, budeme zvažovat i porodné a pak jsou tam dopady do sociálních služeb. To je stránka výdajová. A stránka příjmová, tam nám zásadně chybí příjmy z hazardu, které by mohly být navýšeny," řekla Českému rozhlasu místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. 

Zaměstnavatelé a odbory podporují úsporný balíček 

Úsporný balíček vlády podporují také zaměstnavatelé i odboráři. Šéf Českomoravské komory odborových svazů a senátor za ČSSD Milan Štěch ho hodnotí jako přijatelný: 

"Je to kompromis. My ten kompromis vidíme, že byly učiněny i na příjmové straně, kde bylo vyhověno některým našim návrhům." 

TOP 09: Je to jediná možnost, jak proplout krizí 

Předlohu vlády na snížení rekordního deficitu podpoří a považuje ji za rozumnou i strana TOP 09. Podle jejího zakladatele, exministra financí Miroslava Kalouska jde o jedinou možnost, jak proplout krizí. Poslanci této strany také mimo jiné navrhnou, aby od roku 2010 do roku 2012 pobíraly politické strany příspěvky, na které mají od státu nárok, jen v poloviční výši. Návrhy úřednické vlády jsou podle Kalouska důležité i kvůli uklidnění investorů, kteří musejí vidět, že politická reprezentace je schopná pokročit ke stabilizaci země. 

Vláda čeká na jednání Poslanecké sněmovny 

Na začínající jednání poslanců o osudu vládních úsporných opatření teď čekají především ministři. Neskrývají přitom, že s rozhodnutím zákonodárců spojují svou budoucnost. 

Podle premiéra Jana Fischera se vláda podle výsledku rozhodne, jestli bude fungovat dál: "Vláda a já osobně budeme čekat na výsledek jednání, zda-li se deficit a podíl deficitu na HDP neodchýlí od programového prohlášení vlády, a podle toho budeme hledat závěry." 

VŠECHNA AUDIA: Politická krize 

Autor:  Milada Richterová  (mri), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Politická krize   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do srpna 2008  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas