3. listopadu  2011 v 13:52  rubrika: Nepřehlédněte

Prezident FIFA Sepp Blatter se zoufale snaží získat čas, tvrdí jeho kritik Andrew Jennings

Prezident FIFA Sepp Blatter při návštěvě Prahy - Foto:  ČTK

Prezident FIFA Sepp Blatter při návštěvě PrahyFoto:  ČTK

Nejvyšší šéf Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Sepp Blatter se pokouší zachránit pověst této organizace, zavalené řadou úplatkářských skandálů. Minulý měsíc vyhlásil plán reforem, které mají řídící orgán světového fotbalu do roku 2013 očistit od korupce a udělat z něj transparentní strukturu.

Největším překvapením je Blatterův příslib, že nechá zveřejnit právní dokument týkající se případu nechvalně proslulé společnosti ISL, která byla až do svého krachu v roce 2001 marketingovým partnerem FIFA. 

Před třemi lety bylo u švýcarského soudu obviněno šest šéfů ISL z uplácení vrcholných funkcionářů FIFA, kteří měli jejich agentuře za milionové částky dohazovat lukrativní marketingová práva na fotbalová mistrovství světa. 

Žaloba však byla stažena poté, co anonymní subjekt uhradil mimosoudní vyrovnání ve výši 4 milionů eur (přibližně 100 milionů korun). 

Kauzou ISL se v prosinci loňského roku zabýval prestižní investigativní pořad BBC Panorama. Jeho autor, známý kritik nekalých praktik ve světovém sportu Andrew Jennings, dospěl k závěru, že obrovské provize od ISL brali předseda Brazilské fotbalové konfederace a šéf organizačního výboru MS 2014 Ricardo Teixeira, 

Blatterův předchůdce ve funkci prezidenta FIFA João Havelange a kamerunský předseda Konfederace afrického fotbalu (CAF) Issa Hayatou. Už v roce 2008 byl za příjemce úplatků soudem označen Paraguayec Nicolás Leoz. 

Všichni čtyři vysocí funkcionáři tato nařčení popírají. Jejich jména byla až dosud držena v tajnosti a FIFA se snažila zabránit i zveřejnění podrobností o mimosoudním vyrovnání. 

Případ však jen prohloubil podezření, že bossové světového fotbalu si ze šampionátů udělali výnosný kšeft a že Blatter o těchto nekalých praktikách při nejmenším věděl. 

Jennings je přesvědčen, že to potvrzuje dokument, který zatím mají k dispozici jen policejní vyšetřovatelé v kantonu Zug – a od května loňského roku prý i Blatter. Proč tedy prezident FIFA nyní volá po zveřejnění materiálu, jenž ho může zničit? 

Podle Jenningse se Blatter jen zoufale snaží získat čas, aby mohl v roce 2015, kdy vyprší jeho čtvrté funkční období, odejít „se ctí“. Britský novinář a autor knihy Faul! – tajný svět FIFA: úplatky, zmanipulované volby a skandály s lístky ovšem Blatterovi nedává skoro žádnou naději: 

“Do dvanácti měsíců bude zpráva švýcarských vyšetřovatelů ve veřejném zájmu odtajněna a teprve potom vypukne ve FIFA pořádný skandál,” uzavírá Jennings v rozhovoru pro Rádio Česko. 

Poznámka: Andrew Jennings je provozovatelem nekomerčního serveru transparencyinsport.org, který se zaměřuje na odhalování korupčních praktik ve světovém sportu. 

 

Připravil Petr Nosálek.

Vložit na svůj web

Autor:  Petr Nosálek
Pořad: Za sportem  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do prosince 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas