25. února  2013 v 08:00  rubrika: Nepřehlédněte

Příběhy 20. století: Místa paměti v chytrých telefonech a tabletech

Smartphone - chytrý telefon - Foto: Khalil Baalbaki

Smartphone - chytrý telefonFoto: Khalil Baalbaki

Na výročí komunistického puče ode dneška najdou uživatelé AppStore a Google Play volně ke stažení unikátní aplikaci Paměť národa (full verze), kterou ocenily Nadace Vodafone a Seznam.cz. Aplikace nabízí stovky příběhů zasazených do míst, kde se odehrály.

Aplikaci pro chytré telefony a tablety vyvinula nezisková organizace Post Bellum. Aplikace Paměť národa uživatele zavede fotografiemi, texty i zvukovými vzpomínkami na známá místa v České republice, jako jsou třeba bývalé jáchymovské uranové lágry, ale i do zahraničí. 

Uslyšíte vyprávění někdejší vězňů koncentračních táborů Osvětim, Sachsenhausen, vzpomínky veteránů na vojenské tábory Agde, Buzuluk, navštívíte i zcela nepřístupná místa na Sibiři, kde prožívaly tisíce Čechoslováků těžko popsatelné peklo v Gulazích. 

S aplikací se vydáte třeba na Vorkutu, Magadan, Uchtu a mnoho dalších míst. Teď je k dispozici v češtině a angličtině, do roka přibude německá, polská a maďarská mutace. 

Kromě toho je aplikace unikátní ve financování. Dosud jako jediná využívá systém DMS. Po 30 přečtených místech a příbězích vám nabídne zaplatit nepovinnou DMS PAMET na číslo 87 777. 

Rozvoj aplikace zaplatila Nadace Vodafone.  

 

Procházky a výlety si majitelé chytrých telefonů mohou ode dneška zpestřit vzpomínáním pamětníků. Ve studiu je se ředitel Post Bella Mikuláš Kroupa.

Vložit na svůj web

Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas