26. ledna  2013 v 15:10  rubrika: Nepřehlédněte

Přímá volba prezidenta ukázala, že lidé nechtějí na Hradě Avatara ani brouka Pytlíka, tvrdí komentátor Komárek

Prezidentská standarta na Pražském hradě - Foto: Filip Jandourek

Prezidentská standarta na Pražském hraděFoto: Filip Jandourek

Historicky první prezidentské volby skončily. První i druhé kolo provázely rozhlasové a televizní debaty, ale i ostré výroky a omluvy.

Podle komentátora Mladé fronty Dnes Martina Komárka se nedalo čekat, že kampaň bude slabá nebo nudná. 

„Zájem lidí o Hrad a ten symbol je neuvěřitelně vysoký. Je mnohem vyšší, než jaké jsou prezidentské pravomoci. 80 % lidí chtělo přímou volbu, a tak se dala čekat pěkná kampaň. Ale ona byla hlavně o to pěknější, že do druhého kola se nám krásně dostaly velmi silné osobnosti, velmi odlišné osobnosti. Oba dva se ukázali jako těžké politické váhy, jako chlapi,“ řekl Komárek ve speciálním vysílání Rádia Česko. 

Politologovi Vítu Hlouškovi z Mezinárodního politologického ústavu fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně se kampaň líbila: 

„Já si myslím, že tam, kde došlo k přímým střetům, přímým debatám obou kandidátů, tam kampaň byla v rámci možností vedena slušně, i nad české poměry solidně. O tu „špinavou práci“ se postaraly volební štáby, nicméně to k tomu patří. Já si nemyslím, že kampaň mezi prvním a druhým kolem volby byla extrémně ostrá, extrémně vyhrocená. Ano, byla polarizovaná, ale k tomu logika výběru jednoho ze dvou silných kandidátů vede.“ 

Komárek míní, že v přímé prezidentské volbě se ukázalo se, jaký typ osobností chtějí lidé na Hradě: 

„Že tam nechtějí byť exotického a chytrého Avatara ani brouka Pytlíka-práce a rady všeho druhu Tomia Okamuru, ani snílky a koneckonců tam nechtějí ani velmi výkonného a velmi populárního úředníka, který nemá tak úplně jeden orgán v pořádku. Lidé chtějí silné politické osobnosti. Předpokládám, že za 5 let se o Hrad budou ucházet podobné osobnosti a politické strany se poučí.“ 

Politolog Hloušek zatím nechce přímou volbu jako takovou hodnotit, protože je na to brzy. 

„Ještě úplně nevíme, co přinesla. Toto vzedmutí zájmu o politiku, které je samo o sobě zřejmě pozitivní, nevíme, jak dlouho potrvá. Já osobně jsem cynik a skeptik, takže bych tipoval, že nepřežije mnoho týdnů či měsíců po prezidentské volbě. Druhá věc je, co ten přímý mandát přinese, jestli vítězný kandidát bude mít tendenci poukazovat na svou nezávislou silnější legitimitu a nějak ji využívat,“ uzavřel politolog. 

 

Představujeme oba finalisty Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga, průběžné výsledky sleduje Dana Votýpková a na názory se ptáme komentátora Mladé fronty Dnes Martina Komárka a politologa Víta Hlouška. Moderuje Václav Sochor.

Vložit na svůj web

Autor:  Václav Sochor  (vso), Dana Votýpková  (dnv), Marián Vojtek  (mvo)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas