15. března  2012 v 08:00  rubrika: Nepřehlédněte

Půl miliardy na sociální služby neziskovky nedostanou

Neziskovky, ilustrační obrázek - Foto:  www.czech.cz

Neziskovky, ilustrační obrázekFoto:  www.czech.cz

Poskytovatelé sociálních služeb v České republice bijí na poplach. Podle nich hrozí sektoru největší finanční krize od roku 1990. Neúspěšná vyjednávání s ministrem práce a sociálních věcí vedou k zavření některých sociálních služeb nebo k jejich omezování.

Ředitel Charity Česká republika Oldřich Haičman upozorňuje, že jeho organizace, která poskytuje 750 služeb a projektu v Česku i v zahraničí, že v letošním roce je situace velmi tíživá. 

„Ve třech krajích skončily individuální projekty, které se financovaly z prostředků MPSV prostřednictvím krajů. Ministerstvo teď tvrdí, že o udržitelnost projektů se musí postarat právě kraje," řekl Rádiu Česko Haičman. Kraje podle něj tvrdí, že se neziskovky mají obrátit na ministerstvo. 

„My běháme mezi oběma stranami a dožadujeme se dofinancování," popsal situaci neziskových organizací poskytujících sociální služby ředitel Charity ČR. 

V průběhu března nebo dubna má zasednout dotační komise a dorozdělit peníze na sociální služby. Neziskové organizace požadují na letošek 500 milionů, ale ministerstvo bude rozdělovat pouze necelých 200 milionů. 

Radek Suda z odboru sociálních služeb a sociálního začleňování MPSV ČR upozorňuje, že zatímco loni rozděloval jeho úřad 6,1 miliardy, letos se částku podařilo navýšit na 6,2 miliardy korun. Víc peněz ale resort nemá, takže je neziskovkám dát nemůže. 

Přitom nepopírá, že požadavek poskytovatelů sociálních služeb je oprávněný. „My jsme vyhodnotili, že k výpadku ve výši půl miliardy v souvislosti s ukončením individuálních projektů ve třech krajích dojde," přiznává Radek Suda, „žel bohu máme ve státním rozpočtu takovou situaci, jakou máme." 

 

Poskytovatelé sociálních služeb bijí na poplach. Příspěvek Magdalény Trusinové.

Vložit na svůj web

Pořad: Studio Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace