27. března  2011 v 14:05  rubrika: Nepřehlédněte

Radioaktivita ve Fukušimě desetimilionkrát překračuje normy

Jaderná elektrárna Fukušima - Foto:  Reuters

Jaderná elektrárna FukušimaFoto:  Reuters

Ve Fukušimě nadále roste radioaktivita. Nové hodnoty naměřené v moři nedaleko jaderné elektrárny už limit přesahují 1850krát, to je 600krát víc než tomu bylo v pátek. Extrémní množství radioaktivního jódu pak byly naměřeny přímo u jednoho z poškozených rektorů. Nové hodnoty naměřené u druhého reaktoru dokonce 10milionkrát přesahují povolený limit a pracovníci elektrárny museli být kvůli tomu evakuováni.

Podle expertů tak pravděpodobně došlo k poškození reaktorového jádra. Hrozba ozáření proto ztěžuje obnovu chladicích systémů vyřazených po zemětřesení a vlně tsunami z provozu. 

 

O situaci v Japonsku mluvil na Radiožurnálu východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Vložit na svůj web

Míra radiace ve vodě u druhého reaktoru přesáhla tisíc milisievertů za hodinu, čtyřikrát tak přesahuje maximální hodnoty stanovené japonskou vládou pro pohyb osob v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči. Technici, kteří přišli kontaminovanou vodu odčerpat, byli proto evakuováni. 

Jak uvedla společnost TEPCO provozující elektrárnu Fukušima Daiiči, v turbogenerátorové budově u druhého reaktoru bylo naměřeno 2,9 miliardy becquerelů na kubický centimetr. Vláda proto nařídila, aby firma TEPCO zjistila, odkud izotopy unikají. 

Kontaminace radioaktivním jódem byla potvrzena u čtyř z celkového počtu šesti reaktorů. Technici se jí proto snaží odstranit a zároveň usilují o chlazení bazénů s vyhořelým palivem, už ale nepoužívají mořskou, ale pouze sladkou vodou. Kvůli hrozbě ozáření chtějí uvést do provozu elektrické pumpy, aby tak na minimum omezili pohyb v blízkosti poškozených reaktorů. 

Vysoké hodnoty radiace byly naměřeny také v moři nedaleko jaderné elektrárny Fuklušima 1. Hodnota jódu překračuje podle nejnovějšího měření bezpečnostní limit 1850krát. To je 600krát víc než tomu bylo v pátek. Podle japonského úřadu pro bezpečnost se koncentrace radioaktivních prvků v moři ale rychle ředí. Žádné bezprostřední nebezpečí tak pro floru ani faunu na pobřeží nehrozí. 

„Pro okolí elektrárny to neznamená prakticky nic nového. Již několik dní je radiační situace okolo elektrárny stabilní a nezhoršuje se. I dnešní informace o evakuaci se dala očekávat. Jak se likvidátoři stále více přibližují k technologii reaktorů, stále více přicházejí do situací, které budou z hlediska radiace opravdu extrémně nepříjemné. Technologie je těžce poškozena,“ uvádí předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. 

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amano prohlásil, že nebezpečí z elektrárny ve Fukušimě nebude ještě dlouho zažehnáno, někteří experti pak varují, že stabilizace poškozených reaktorů může trvat i měsíce. 

 

O situaci v japonské jaderné elektrárně mluvila na Radiožurnálu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

Vložit na svůj web

„Důležitější je nyní zjištění, že z jaderné elektrárny Fukušima 1 uniká radioaktivní materiál a v případě druhého bloku může být poškozeno reaktorové jádro. Podle expertů je tak ještě daleko chvíle, kdy se situaci podaří zvládnout. Někteří mluví dokonce o měsících. Mimo samotnou elektrárnu se ale radioaktivní látky v takto nebezpečné míře nevyskytují,“ říká východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš a dodává: 

„V této souvislosti se japonská vláda snaží uklidnit domácí i mezinárodní veřejnost. Příští týden chce navíc na neformální schůzce světové obchodní organizace požádat jednotlivé země, aby nereagovaly příliš ukvapeně. Jde hlavně o dovoz potravinářských produktů, jejichž import zakázala nebo omezily například Spojené státy, Austrálie, Rusko nebo Singapur.“ 

Potíže v jaderné elektrárně Fukušima odstartovalo ničivé zemětřesení a vlna tsunami, které zemi ochromily před víc než dvěma týdny. Přírodní katastrofu podle poslední bilance nepřežilo víc než 10 tisíc lidí. Bezmála 17 tisíc úřady pohřešují. 

Autor:  Robert Mikoláš  (mir), Jan Piroch
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas