16. srpna  2012 v 13:36  rubrika: Nepřehlédněte

Šlosárek: Evropa může sebevědomé izraelské ekonomice jen závidět

Náměstí před chrámem Narození Páně v Betlémě - Foto: Helena Černá

Náměstí před chrámem Narození Páně v BetléměFoto: Helena Černá

Izrael se údajně připravuje na vojenský konflikt s Íránem. Informovala o tom agentura AFP, která citovala odcházejícího ministra civilní obrany Matana Vilnaie.

Izraelská města by se měla podle Vilnaie připravit na to, že je během konfliktu mohou zasáhnout až stovky raket. Právě v takovém stresu z permanentní vojenské pohotovosti se ale stále daří izraelské ekonomice.  

„Izraelská ekonomika je sebevědomá, silná a vykazuje parametry, které v Evropě, sužované všeobecně známými problémy, můžeme Izraeli pouze závidět. Izraelská ekonomika s výjimkou roku 2009, který byl problematický i tam, ale zdaleka ne tak jako v Evropě, kde se ekonomiky vykazovaly negativním typem růstu HDP, tak v posledních dvou letech rostla tempy přes čtyři procenta. Rovněž pro letošní rok předpovědi hovoří o pozitivním růstu na úrovni cca tří procent,“ popsal pro Rádio Česko vedoucí obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví České republiky v Izraeli Jakub Šlosárek. 

Jak dále upozornil, izraelská ekonomika je zcela neprovázaná se svými sousedy:  

„Izrael ač pevninská země je de facto ostrov. A i z tohoto titulu, z důvodu, že neobchoduje Izrael s výjimkou nějakých marginálních částek se svými sousedy, tak Izraelci a izraelské firmy musí koukat přes oceán a musí permanentně přemýšlet, a lhostejno, jedná-li se o obchod, o investice, o transfery byznysu, výrazně za horizont Blízkého vchodu.“  

Velkým tahounem je podle Šlosárka farmaceutický průmysl. Země boduje také v exportu elektrotechniky nebo zdravotní techniky. „Izrael je i významným exportérem vojenské techniky,“ doplnil vedoucí obchodně-ekonomického úseku českého velvyslanectví v Izraeli. 

 

Jaká je izraelská ekonomika, na to se Barbora Kreuzerová zeptala vedoucího obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví České republiky v Izraeli Jakuba Šlosárka.

Vložit na svůj web

Pořad: Ekonomika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas