19. února  2013 v 12:20  rubrika: Nepřehlédněte

Sněmovnu čeká boj o anonymní akcie. Poslanec Suchánek z ODS: Dělám správný krok směrem k našim podnikatelům

Akcie a certifikáty - Foto:  Comstock Images

Akcie a certifikátyFoto:  Comstock Images

Hlasování o anonymních akciích jde do finále. Poslanci by odpoledne měli rozhodnout o vládním návrhu na regulaci anonymních akcí. O způsobu regulace cenných papírů na doručitele se ale ještě vede debata, a to hlavně v klubu ODS.

Její poslanci nejsou jednotní, někteří podporují úpravu navrženou předsedou rozpočtového výboru Pavlem Suchánkem (ODS). Ten chce, aby už vydané anonymní akcie dál existovaly, od příštího roku by už ale nebylo možné takové cenné papíry emitovat. Rozkrýt vlastníky by musely firmy, které by usilovaly o veřejnou zakázku. 

Premiér Petr Nečas požaduje, aby byla schválena vládní předloha. Předseda vlády Suchánkovu úpravu označil za politicky neprozíravou. 

„Já si myslím, že prozíravý jsem a uvidíme po debatě v klubu. Ale není důvod ji stáhnout, protože to zase není něco, na čem, by stála, nebo nestála vláda. Já si jenom myslím, že dělám správný krok směrem k našim podnikatelům,“ řekl Rádiu Česko Pavel Suchánek. 

Nakolik jeho návrh torpéduje vládní snahu bojovat proti korupci? 

„Změkčuje už tak poměrně měkký zákon, který rozhodně neřeší úplně celou problematiku akcií a neprůhledností právnických osob. Řeší ji zčásti celkem dobrým kompromisem, ale pozměňovací návrh to ještě příliš změkčuje. U všechn existujících firem, které mají akcie na majitele, už bychom skutečné vlastníky nikdy nedohledali,“ odpověděla vicepremiérka pro boj s korupcí ze strany LIDEM Karolína Peake.
 

 

Hlasování o anonymních akciích jde do finále. U telefonů jsou vicepremiérka ze strany LIDEM Karolína Peake, předseda rozpočtového výboru PS Pavel Suchánek z ODS a komentátor Týdne Miroslav Korecký

Vložit na svůj web

Autor:  Ondřej Černý  (onč), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Rozhovor na aktuální téma  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas