13. 3. 2008 0.01 - Aktualizováno  rubrika: Nepřehlédněte

Spolupracovník ruského oligarchy? Bývalý komunistický špión

herna Grand Prix na pražském Smíchově - Foto: Marián Vojtek

herna Grand Prix na pražském SmíchověFoto: Marián Vojtek

Tento týden jsme odvysílali dvě reportáže, které detailně popisovaly podnikání Rusa Olega Bojka. Oligarchy, který se stýkal se špičkami ruské mafie, je podezřelý z praní špinavých peněz, a v České republice si vloni otevřel přes nastrčené firmy síť heren. Česko není pro Bojka neznámým terénem. Působil tu už v devadesátých letech a jeho nejbližším spolupracovníkem byl bývalý komunistický špión Igor Střelec. Člověk s dobrými kontakty v politice i ozbrojených složkách.
UVNITŘ ČLÁNKU: MAPKA VZTAHŮ A MP3

Ruský miliardář s podezřelými styky Oleg Bojko provozuje v České republice síť třiatřiceti heren Grand Prix s více než pěti stovkami hracích automatů. Protože mu české zákony neumožňují herny vlastnit přímo, využil k tomu nastrčené společnosti. Není to ale jeho první obchodní aktivita na území České republiky. Rádio Česko zjistilo, že Bojko se v České republice objevil poprvé už v roce 1993. 

Tehdy projevil emimentní zájem ovládnout některou z českých bank. Cílem se staly Coop banka a Česká banka. V brněnské Coop bance se Bojkovým společnostem podařilo získat přímý vliv a do České banky se pokoušel kapitálově vstoupit. Oba peněžní ústavy ale dnes už neexistují, zařadily se mezi desítky bank, na jejichž dveřích se objevila cedule s nápisem - krach. Už tehdy se o Olega Bojka začaly intenzivně zajímat bezpečnostní složky. 

A na jaře roku 1993 píší do svých svodek: Oleg Bojko navázal kontakt s bývalým příslušníkem komunistické rozvědky Igorem Střelcem. Bývalý komunistický špión s krycím jménem Tomeček po roce 1989 navázal mnoho kontaktů mezi byznysmeny, ale i politiky a příslušníky bezpečnostních složek. A to Bojko potřeboval k tomu, aby dosáhl svého přání ovládnout některou z českých bank. Dalším Bojkovým prostředníkem byla firma Interconex, v ní působil i zmiňovaný rozvědčík Střelec. 

Policie v devadesátých letech monitorovala hned několik setkání Olega Bojka s Igorem Střelcem.V roce 1995 Bojko přilétal do Prahy každý měsíc. Zhruba od poloviny tohoto roku policie zaznamenává přesun šéfů Interconexu do poboček Bojkova koncernu Olbi. Bezpečnostní složky prověřují také, jestli není Bojko zapleten do obchodu s drogami, zbraněmi a diamanty. 

Kontaktovali jsme proto Igora Střelce, aby Rádiu Česko poskytl rozhovor: "Já jsem s nám nekomunikoval už aspoň pět let." Igor Střelec posléze na schůzku přistoupil, odmítá ale její obsah nahrávat. Tvrdí, že Oleg Bojko je seriózní podnikatel. Podotýká také, že prý už s Olegem Bojkem žádné vztahy neudržuje. Rádio Česko se proto snažilo Střelcovy informace ověřit. 

Dotázali jsme se policie a Bezpečnostní informační služby, které oba muže po celou dobu jejich spolupráce sledovaly. Dostali jsme ale jen nekonkrétní odpovědi. 

"Zpravodajská služba nemůže být směrem k veřejnosti konkrétní a otevřená. Určitě mohu ale říct, že mnozí cizinci ze zemí bývalého Sovětského svazu, kteří tady podnikají v hazardu, nejsou pro nás osoby neznámé. V kasinech, hernách nebo i v barech se mimo jiné legalizují výnosy z prodeje drog a zakrývají zdroje peněz z dalších zločineckých aktivit. Informace, které máme, ukazují, že zločinnost, takový ten skutečný zločinecký charakter u některých ruskojazyčných skupin ustupuje, postupně se vytrácí a přechází do legálního podnikání. Ze zločinců se stávají ctihodní otcové, kteří s pomocí našich občanů zakládají a rozjíždějí různé obchodní společnosti. Naši lidé jsou pak v těchto firmách leckdy přímými společníky," odpověděl na otázku Rádia Česko například mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert. 

A jaké jsou tedy kontakty spolupracovníka ruského oligarchy Střelce? Česká média už nějaký čas zmiňují jeho vazbu na stávajícího ministra dopravy Aleše Řebíčka. Igor Střelec se stal kmotrem jeho vstupu do pravoslavného řádu svatého Konstantina a později i kmotrem jeho syna. 

Poté, co se provalila Střelcova minulost ale Aleš Řebíček tvrdí, že s ním už veškeré vztahy přerušil. Před třemi lety byl Igor Střelec spatřen také na oslavě narozenin tehdy budoucího Policejního prezidenta Vladislava Husáka. Igora Střelce i jeho kontakty dobře zná bývalý ředitel civilní rozvědky a pozdější ministr vnitra František Bublan. 

"Samozřejmě tito lidé vždycky vyhledávají podobné celebrity a snaží se dostat do této oblasti, která je trošku vlivná. Vím, že pan Střelec se objevuje i na jiných akcích, takže to není jenom oblast policie, ale jsou to i další politici. Je to osoba, která dřív pracovala ve zpravodajských službách a určitě tam má vytvořeno mnoho kontaktů, především do východního bloku. Je celkem logické, že v tom svém podnikání, které potom rozjel, se zase obrací tímto směrem. Pokud vím, tak vždycky toto byla oblast, která byla trošku zájmem zase těch našich nových zpravodajských služeb a z toho možná vyplývají další informace, o kterých se zde nechci zmiňovat." 

Bublan zmiňuje také napojení Střelce na ruskou komunitu v Karlových Varech: "Jde především o napojení na podnikatele, kteří působí v Karlových Varech. Tam se objevilo hodně ruského kapitálu a informace, které ti lidé dostávají, tak zase musí mít od někoho, kdo působí zde v Česku a kdo je dovede navést na ty správné cíle." 

Bývalý spolupracovník ruského oligarchy, který se stýkal se špičkami mafie a který je podezřelý z praní špinavých peněz, Igor Střelec se dnes ale dušuje: S Bojkovými hernami nemám nic společného. 

 

Spolupracovník ruského oligarchy? Bývalý komunistický špión. Příspěvek reportéra ČRo Rádia Česko Jana Hrbáčka.

Vložit na svůj web

Jak chtěl Oleg Bojko získat dvě české banky? Větší a kompletní obrázek získáte po kliknutí na odkaz vpravo. - Foto:  Archiv ČRo

Jak chtěl Oleg Bojko získat dvě české banky? Větší a kompletní obrázek získáte po kliknutí na odkaz vpravo.Foto:  Archiv ČRo

PODÍVEJTE SE NA: MAPKU VZTAHŮ

ČTĚTE TAKÉ:
Klíč k hernám ruského oligarchy: "eseróčko" za milióny dolarů
Hazard v Česku provozuje Rus, který se stýkal se špičkami mafie
Zásah policie proti ruské mafii v restauraci U Holubů v roce 1995 

Autor:  Jan Hrbáček  (hrb)
Pořad: Reportáž Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas