30. 11. 2006 13.36 - Aktualizová  rubrika: Nepřehlédněte

Spor s Nomurou mohl český stát přijít na 70 miliard korun

IPB - Foto: Jan Rosenauer

IPBFoto: Jan Rosenauer

Po složitých jednáních se dnes v Praze uzavírá dvoustranná smlouva o narovnání sporů mezi Českou republikou a finanční skupinou Nomura. Český rozhlas Rádio Česko a on-line deník Aktuálně.cz mají k dispozici informace týkající se této dohody. V textu je uvedeno, že uzavřeným smírem se ukončují dlouholeté velmi nákladné spory a eliminuje se riziko negativního dopadu na náš státní rozpočet.

V dokumentu není uvedeno, zda jde skutečně o absolutně nulovou variantu, ale podle zdrojů blízkých jednání by tomu tak mělo být. Co konkrétně dohoda se skupinou Nomura obsahuje? 

Podle očekávání je to okamžité ukončení obou arbitráží, které proti sobě Česká republika a Nomura vedou. Obě strany se zároveň zaváží, že v budoucnu nebudou pokračovat v těchto sporech a nezahájí žádné nové v souvislosti s prodejem IPB. Vláda České republiky a Nomura se ale také dohadovaly o jistých vstřícných krocích a je tam jeden zajímavý bod, který pravděpodobně nebude součástí smlouvy - má jít o vstřícný krok české vlády. 

V rámci celkového narovnání vztahů bylo nezbytné ukázat vůli i k řešení trestně-právních otázek. Vláda projevila svou vůli tím, že uložila ministru financí, aby jejím jménem požádal prezidenta České republiky o udělení milosti vyšetřovaným osobám. Dvoustranná smlouva o narovnání s Nomurou také předpokládá, že stát vyvine veškeré možné úsilí k narovnání sporu s ČSOB. Po urovnání sporu by mělo dojít k přistoupení ČSOB do této dohody a její transformaci na dohodu trojstrannou. 

Ve smlouvě by měly být obsaženy také následující body: ČR získala kontrolu nad žalobou proti Evropské komisi ve věci nezákonného poskytnutí státní pomoci při prodeji podniku Investiční a poštovní banky, posiluje se postavení státu v rámci konkursu IP banky prostřednictvím převodu pohledávek Nomury na Českou republiku. U specifických nepřevoditelných pohledávek dojde k jejich zpětvzetí Nomurou a Nomura se zavázala poskytnout asistenci při řešení některých žalob IP banky proti státu.  

Tlustý už prezidenta požádal o milosti pro stíhané 

Vlastimil Tlustý ve studiu Českého rozhlasu - Foto: Marián Vojtek

Vlastimil Tlustý ve studiu Českého rozhlasuFoto: Marián Vojtek

Rádio Česko odpoledne přineslo exkluzivní rozhovor s ministrem Vlastimilem Tlustým. Co řekl o dohodě? "O té dohodě se mluvilo ještě od doby vlády Miloše Zemana, pan ministr Rusnok byl ten, kdo ji začal připravovat a poté neúspěšně krátce se jí věnoval i pan ministr Sobotka. Já jsem vlastně na tahle jednání navázal." 

Co je podstatou takzvaného narovnání? "Všechny strany se zavazují, že do budoucna ukončují všechny spory a nic na sobě už nebudou navzájem požadovat. Je to opravdu úplné ukončení sporu a nemůže se objevit, že by po podpisu této smlouvy někdo požadoval po někom nějakou dodatečnou kompenzaci nebo platbu," řekl v našem vysílání Tlustý. 

Tlustý už požádal prezidenta o milost vyšetřovaným osobám. Jaká byla reakce prezidenta? "Já žádnou reakci ještě nemám, protože ten krok jsem mohl učinit při podpisu této smlouvy, v okamžiku, kdy bylo všechno bylo finalizováno. Já jsem nemohl dělat jeden z prvků té smlouvy dělat dopředu," odpověděl ministr v rozhovoru pro Rádio Česko. 

"Celý ten případ IPB ČSOB stál neuvěřitelné peníze. Jenom právní poradci a kanceláře, které stály na straně České republiky v tomto sporu, už stály půl miliardy korun. A když se podíváte na to, kolik stály záruky, které poskytla Česká republika ČSOB, tak si myslím, že se nespletu, když řeknu, že už to přesáhlo sto miliard korun," uzavřel Vlastimil Tlustý. 

 

Rozhovor Hany Hikelové s ministrem financí Vlastimilem Tlustým o kauze Nomura.

Vložit na svůj web

Související článek: Konec pří s Nomurou: Nulová dohoda 

Autor:  Hana Hikelová  (hah), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Analýza Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do února 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas