17. září  2009 v 09:09  rubrika: Nepřehlédněte

Topolánek: Konec radaru souvisí s pádem vlády, je to špatná zpráva

Mirek Topolánek (ODS) v Poslanecké sněmovně - Foto: Tomáš Adamec

Mirek Topolánek (ODS) v Poslanecké sněmovněFoto: Tomáš Adamec

Předseda ODS Mirek Topolánek dává zprávu o tom, že Spojené státy zřejmě zruší projekt radaru na Českém území do souvislosti s pádem své vlády, s nejistotou kolem konání voleb a s tím, že Česká republika přestává být ve světě vnímána jako důvěryhodný partner. Řekl to v rozhovoru pro Rádio Česko. "Dvacet let jsme pracovali na dobrém jménu České republiky, na tom, že jsme dobří spojenci, na tom, že jsme dobří partneři a že patříme do euroatlantického společenství. To, co se podařilo Jiřímu Paroubkovi, Filipovi, Zubové a Tlustému s pádem vlády, to výrazně poškodilo naši pozici v EU. To, že nejsme v této chvíli partnerem pro umístění radarové základny, přesto, že jsou podepsány smlouvy, pouze nejsou ratifikovány, to je další ne úplně dobrá informace, že Američané nemají o ten náš prostor až takový zájem. A nás to staví do pozice, že nejsme ukotveni pevně bezpečnostně, spojenecky, partnersky. Je to jisté ohrožení, já to tak vnímám," uvedl Topolánek v našem vysílání.

"Dejte si do kontextu několik potvrzených informací: zvýšená aktivita ruských zpravodajských služeb na českém území, pád vlády, naprosto nesmyslný, v nejméně vhodné době v průběhu našeho předsednictví Evropské unii. Všechny ty peripetie kolem konání předčasných voleb a do toho zpráva, že Američané pravděpodobně zruší spolupráci na radaru. Dvacet let po sametové revoluci mám mrazení v zádech. A když se podíváte na většinu ve Sněmovně, tak možná tušíte proč," dodal Topolánek. 

"Pro českou novodobou státnost, pro českou svobodu a nezávislost to není dobrá zpráva. Ukazuje to, že 20 let po pádu totality pořád tak trochu nevíme, kam patříme, jsme demokracií nezralou a tak nás bohužel vidí i naši partneři," řekl Rádiu Česko Topolánek. 

 

O řešení politické krize dnes bude na Pražském hradě jednat prezident Václav Klaus s predsedou ODS Mirkem Topolánkem. Ptáme se přímo Mirka Topolánka.

Vložit na svůj web

AUDIO ARCHIVY:
Politická krize
Volby do Poslanecké sněmovny 2009 

Autor:  Robert Břešťan  (bre), Tomáš Pavlíček  (tpa), Ladislav Dvořák  (ldv), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Politická krize   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do srpna 2008  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas