12. dubna  2012 v 13:46  rubrika: Nepřehlédněte

Tradiční čínská medicína na člověka pohlíží z vesmíru, ta západní přes mikroskop

Čínská medicína - Foto: Eva Bucharová

Čínská medicínaFoto: Eva Bucharová

Čínská medicína založená na filozofii taosimu a teorii jinu a jangu se pro některé Čechy - zdá se - stává něčím jako řešením poslední instance. Potvrzuje to alespoň ze svých zkušeností terapeut čínské medicíny, který si říká Chu ccha li. Na něj se obracejí lidí s problémy, se kterými si klasická medicína neví rady.

„Mně se to nejvíc potvrzuje při problémech s plícemi, játry, trávením srdcem, i gynekologickými nebo pediatrickými problémy. Je to velmi různorodé,“ uvedl pro magazín Na Zdraví! Chu ccha li. 

Jak ale doplňuje, rozhodně to neznamená, že by se pacienti měli od tradiční medicíny odklonit:  

„Já vždycky pacientům říkám, že je nejlepší si vybrat mezi buďto klasickou medicínou anebo tradiční čínskou medicínou jenom to nejlepší. V žádném případě jim neříkám, aby šli jenom tou cestou nebo tou cestou.“ 

Řada z terapeutů čínské medicíny má lékařský titul z české lékařské fakulty, někteří ho však nemají a mají vystudované pouze školy čínské medicíny. 

„U nás je problém, že tato oblast není regulována, proto se snažíme o samoregulaci, vznikla komora tradiční čínské medicíny. Zároveň ty nejvíce rozšířené školy se snaží zlepšovat své kurzy,“ řekla předsedkyně Československé SinoBiologické společnosti Ludmila Bendová. 

Čínská tradice  

Kořeny čínské medicíny jsou prý staré 4000 až 5000 let. „To, co je na ní unikátní, je minimálně 2000 let nepřerušené tradice například v oblasti bylinkářství, fytoterapie, také v oblasti akupunktury, ale zároveň v oblasti masáží, pro které není nutné lékařské vzdělání, ale naopak jsou nutné speciální kursy, protože i ty čínské masáže musí respektovat čínskou diagnostiku a postup taoistické filozofie pro to, aby byly tak účinné, jak mohou být, musí být stanovena správná diagnóza, ale podle čínské medicíny. Západní medicína nám tady nepomůže,“ upozornila zakladatelku tradiční čínské medicíny v Česku. 

A jaká jsou kritéria čínské medicíny?  

„Tradiční čínská medicína na člověka pohlíží tak trošku mohli bychom říct z vesmíru. Je to zásadně holistický pohled, který se snaží zdůrazňovat harmonii, rovnováhu nejen v rámci lidského těla, ale jeho zařazení do společnosti, v rámci určitého ročního nebo časového období a tak dále. Kdežto západní medicína se mnohem více soustředí na konkrétní příznak, konkrétní nemoc, můžeme říct, ž se na člověka dívá spíše z pohledu mikroskopického. Tam už je mnohem těžší vzít v úvahu celek, globál toho člověka, a proto se často stává, že z hlediska západní medicíny je člověk tzv. vyléčen, ale nemoc se třeba přesune do jiného orgánu, protože nastala nerovnováha někde jinde,“ odpověděla Bendová.  

Čínská má podle ní levnější přístup. Dokáže si poradit například s lupénkou, psychosomatickými potížemi nebo bolestmi. Vždy je nutné postupovat individuálně. 

„Tradiční čínská medicína využívá naprosto stejné postupy jako vnitřní lékařství: pozorování, poslech, pohmat, dotazování. Ale to, co je těžko sdělitelné, ale je co je na druhou stranu neuvěřitelně obohacující, to je odlišní pohled, který se týká filozofie. Je to filozofie, která se zabývá rovnováhou principů jin a jang – pěti živlů v lidském těle,“ uzavřela předsedkyně Československé SinoBiologické společnosti Ludmila Bendová. 

 

Čínská medicína. Pořad připravila Naďa Bělovská, které k mikrofonu pozvala zakladatelku čínské medicíny v Česku Ludmilu Bendovou.

Vložit na svůj web

ZPRÁVY ZE ZDRAVOTNICTVÍ:  

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se shodl s rektory vysokých škol a děkany lékařských fakult na podobě věcného záměru zákona o univerzitních nemocnicích. Vláda by ho měla dostat do poloviny června. 

V další fázi zdravotnické reformy se ministerstvo zdravotnictví zaměří na zákony z oblasti vzdělávání, transplantací, regulace reklamy a přeshraniční spolupráce při poskytování zdravotních služeb. Oznámil to legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. 

V nemocnicích bylo loni zrušeno 1883 lůžek, je to zhruba pětina plánovaného počtu. Průměrná ošetřovací doba se zkrátila o 1 a tři čtvrtě dne, informovali statistici. 

Platforma zdravotních pojištěnců navrhuje vznik registru projevů vůle pacienta. Umožnil by řešit pochybnosti o tom, jaké léčení si pacient přeje, až o sobě nebude moci rozhodovat. 

Bolesti nohou způsobené cukrovkou se dají léčit novou metodou, která je založena na průchodu velmi slabého proudu centrálním nervovým systémem. Za dva roky tato léčba pomohla 85 %, kteří ji podstoupili. 

Autor:  Naďa Bělovská  (nab), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Na zdraví!  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas