4. února  2011 v 15:35  rubrika: Nepřehlédněte

V Česku chybí zákony na ochranu whistleblowerů

Peníze - Foto: Magdaléna Trusinová

PenízeFoto: Magdaléna Trusinová

Česká legislativa vůbec nepamatuje na ochranu těch, kdo najdou odvahu poukázat na nekalé praktiky, které se dějí na jejich pracovišti. Navíc existuje jen málo lidí, kteří vystupují veřejně v roli whistleblowerů.

Právě chybějící vzory mohou být jedním z důvodů, proč jen velmi málo zaměstnanců - ať už v soukromém nebo ve veřejném sektoru - najdou odvahu poukázat na nekalé praktiky, ke kterým dochází na jejich pracovišti. 

Mezi světově nejznámější whistleblowery posledních let patří biochemik David Graham, který upozornil na nebezpečné léky velké farmaceutické firmy, pro kterou pracoval. Britský vědec David Kelly zase upozornil na vymyšlené důvody invaze do Iráku. Později spáchal sebevraždu, jejíž okolnosti ale stále ještě zůstávají neobjasněné. 

V Česku je v současnosti asi nejznámějším whistleblower Libor Michálek, odvolaný ředitel Státního fondu životního prostředí. Upozornil na zcela nestandardní nakládání s volnými prostředky fondu a na manipulace s veřejnou zakázkou (nejen) na výstavbu pražské čističky. 

Libor Michálek sám říká, že měl určitou představu, co to znamená, stát se whistleblowerem. Také počítal s tím, že když upozorní na nekalé praktiky ve svém úřadě, bude ho to stát místo. 

Tématem whistleblowingu se zabývala redaktorka Magdaléna Brusinová v pátečním Studiu Česko. 

 

Fenomén oznamovatelů. Hosty Magdalény Trusinové jsou Radka Pavlišová, Cathy Jamesová a Beatrice Edwardsová.

Vložit na svůj web

Pořad: Studio Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas