20. července  2011 v 10:51  rubrika: Nepřehlédněte

Vláda projednává analýzu na pozastavení činnosti KSČM

Vojtěch Filip (vlevo, KSČM) - Foto: Tomáš Adamec

Vojtěch Filip (vlevo, KSČM)Foto: Tomáš Adamec

Co s komunisty? Tuto otázku by dnes měla také řešit vláda. Na programu má totiž analýzu ministerstva vnitra k možnosti pozastavení činnosti KSČM. Analýza to, podle už dříve zveřejněných informací považuje za téměř nemožné. Zjednodušeně, nejsou důvody k rozpuštění politické strany; důvodem nemohou být hříchy z minulosti.

Podle poslance TOP09 Stanislava Polčáka je analýza vnitra postavena špatně, nejde o to KSČM zakázat, ale pozastavit její činnost do doby, než se přizpůsobí demokratickým právním standardům. 

Podle politického analytika Čro Petra Nováčka je ale třeba nahlížet na kauzu dvojím metrem. 

„KSČM je sice nástupce někdejší KSČ a právem ji lze vinit z příkoří a útlaku v historii. Nelze ale házet vinu na dnešní předsednictvo strany. Je to komplikovaná otázka,“ uvedl Nováček pro Rádio Česko a dodal: 

„Současnou stranu lze ale napadnout za některá stanoviska členů KSČM, respektive hnát k odpovědnosti jednotlivce. Pro zrušení je ale třeba dokázat, že stanoviska strany jsou v rozporu s lidskými právy. Samotné pozastavení činnosti z mého pohledu ale nic neřeší. Komunisté totiž upravují své stanovy tak, aby demokratickým nárokům a principům vyhověly. A i kdyby nevyhověly, strana se může bez problému přejmenovat a profilovat pod zcela jinou značkou “ 

Nováček: Příznivci KSČM jen tak nevymřou 

Z hlediska fungování parlamentu ale KSČM představuje problém. Protože jako strana se kterou oficiálně nechce nikdo nic mít, takzvaně s nulovým koaličním potenciálem, blokuje ve sněmovně stabilně přes deset procent křesel. A prognózy o rychlém vymření jejích příznivců se nenaplnily. Podle Petra Nováčka byly tyto prognózy zcela nesmyslné. 

„Komunismus se dědí takříkajíc z generace na generaci. Respektive přesvědčení. Nemá to co dělat se členskou základnou. Navíc pro dnešního člověka je to symbol protikapitalistický, revoluční a vzdorovitý. Navíc aktivita, či spíše neaktivita ostatních levicových stran způsobuje, že je KSČM v parlamentu takřka permanentě zastoupena,“ uzavřel Nováček. 

 

Vláda diskutuje o návrhu pozastavení činnosti KSČM. Téma pro politického komentátora ČRo Petra Nováčka.

Vložit na svůj web

Autor:  Tomáš Pavlíček  (tpa), Petr Nováček  (pno), Lukáš Vincourek  (lvi)
Pořad: Analýza Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do února 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas