4. února  2013 v 09:35  rubrika: Nepřehlédněte

Vláda s námi nejedná, obracíme se na Brusel, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Zdeněk Juračka - Foto: Filip Jandourek

Zdeněk JuračkaFoto: Filip Jandourek

Jak je to v Česku s dohledem nad trhem s alkoholem? Svaz obchodu a cestovního ruchu si myslí, že situace je nevalná. A na pomoc volá Evropskou unii.

Brusel má prošetřit účinnost českých předpisů o dohledatelnosti původu alkoholu. Česká ministerstva totiž na stížnosti, že v dnešním systému není možné porovnat nákup a prodej alkoholu, čímž se vytváří prostor pro černý trh, nijak nereagovala. 

„My si nestěžujeme. My žádáme o prošetření stávající situace, jak to u nás s dohledatelností potravin. Určitě to není střelba do vlastních řad, protože poctivých obchodníků a poctivých hospodských se tato věc netýká. Jestli mají v pořádku své doklady, nemusejí se ničeho obávat. Bohužel nepoctiví obchodníci vytvářejí zásadní a silnou nekalou konkurenci, a proto se poctiví obchodníci dohodli a prostřednictvím svazu žádají o prošetření situace, která je u nás nevalná,“ řekl Rádiu Česko prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. 

„Zásadní problém je v tom, že obchodník, který vede svou řádnou evidenci, ale nemusí evidovat tržby, má možnost v určitém momentu na černém trhu nebo kdekoliv jinde nakoupit nebo získat stejné zboží, nejedná se jenom o alkohol, a uvést ho na trh tak, že to nikdo nepozná. Čili správně musí souviset účetní evidence nákupů počtu nakoupené lihoviny s evidencí prodeje. U nás se to nevede, tak kvete černý trh,“ dodal prezident svazu.  

Podle něj by bylo řešením plošné zavedení registračních pokladen. 

„Domníváme se, že aspoň konečně vznikne nějaká odborná diskuse, protože na naše dopisy a upozornění nikdo nereagoval. Nebyli jsme ani přizváni do odborných komisí na posuzování opatření o prodeji alkoholu. Údajně kvůli tomu, že nejsme v usnesení vlády. To, že na nás tímto způsobem zřejmě úmyslně zapomněli, proto to chceme konzultovat přes Brusel. Není to namířeno proti státu, natož proti poctivým obchodníkům,“ upřesnil Juračka. 

Svaz obchodu a cestovního ruchu chce žádost do Bruselu poslat příští týden. 

 

Jak je to v Česku s dohledem nad trhem s alkoholem? Otázka pro prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračku.

Vložit na svůj web

Autor:  Patricie Polanská  (ptp), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Ekonomika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas