26. ledna  2013 v 16:25  rubrika: Nepřehlédněte

Voliči vybrali dobře a demokraticky, shodli se předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a Senátu Milan Štěch

Miloš Zeman - Foto: Tomáš Adamec

Miloš ZemanFoto: Tomáš Adamec

Prvním českým prezidentem zvoleným přímo občany se stane Miloš Zeman. Rozhodlo o tom 2. kolo volby.

„Voliči vybrali dobře, je to většinové rozhodnutí,“ řekla Rádiu Česko předsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová, když bylo sečteno 97 % okrsků, „Musíme respektovat tuto volbu se vší vážností a se vším, co z ní plyne. Tak jak voliči rozhodli, je rozhodnuto a pro nás, kteří se pohybujeme v politickém spektru, je nutno tuto volbu respektovat.“ 

Předseda Senátu Milan Štěch si myslí, že se přímá volba osvědčila. „Jsem rád, že přímá volba proběhla, protože se ukázalo, že i ta přímá volba má sice svá rizika, ale také se potvrdilo, že parlament je obrazem společnosti. Lidé rozhodli nakonec demokraticky a jistě správně,“ uvedl v našem speciálním vysílání předseda Senátu. 

Doufá v lepší spolupráci parlamentu a prezidenta. „Stávající prezident Václav Klaus příliš moc se Sněmovnou, pokud je mi známo, a Senátem, to mohu potvrdit, nekomunikoval. Myslím si, že Miloš Zeman se bude asi víc zajímat o atmosféru v komorách a zejména směrem k zahraniční politice a přijímání některých usnesení, která se týkají evropských záležitostí, by byla užší spolupráce žádoucí,“ doplnil Štěch. 

Němcová nemá špatný pocit spolupráce mezi parlamentem a prezidentem; jak řekla, nebyl mezi mini vykopaný žádný příkop. Očekává, že Zeman bude více aktivistický než Václav Klaus: 

„My jako Poslanecká sněmovna jsme připraveni kdykoliv přijmout prezidenta se vší vážností, úctou a důstojností, která k takové návštěvě náleží. Ale jsem sama zvědavá, jak nakonec dopadnou předvolební proklamace a faktický stav,“ uvedla Němcová. 

 

Přímou volbu prezidenta hodnotí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a Senátu Milan Štěch.

Vložit na svůj web

Autor:  Václav Sochor  (vso), Dana Votýpková  (dnv), Marián Vojtek  (mvo)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas