24. srpna  2012 v 14:22  rubrika: Nepřehlédněte

Zajímavý pohled na události 20. století v Bulharsku. To je román Sólo

Přebal knihy Sólo - Foto: Marián Vojtek

Přebal knihy SóloFoto: Marián Vojtek

Pro spisovatele opravdu neexistují hranice. O tom přesvědčí i náš tip. Autora románu Sólo Rana Dasguptu označil Salman Rushdie za nejoriginálnějšího indického spisovatele celé generace.

Dasgupta ovšem vyrostl v Anglii, studoval v Oxfordu, Francii a Spojených státech a i když dnes žije v Dillí, o Indii zatím nepsal. Zato se v už zmíněném románu Sólo pustil do dějin Bulharska. V širším kontextu událostí 20. století, jejích válek, krvavých převratů, střídání monarchie, komunismu, fašismu a kapitalismu.  

Hlavním hrdinou románu je Ulrich, Bulhar, jehož otec miloval vše německé, a železnici. Ostatně, jako inženýr se snažil ještě za Osmanské říše spojit kolejemi Bagdád a Berlín, Balkán a Evropu.  

Právě tady, na konci jedné éry, v době, kdy Bulharsko získává samostatnost, začíná Ulrichův život. Milovníka hudby, kterému housle spálí vlastní otec, nedostudovaného chemika, který se sice potká v Berlíně s Albertem Einsteinem, ale nakonec se kvůli zchudnutí své rodiny musí vrátit do Sofie. 

Ulrich je ovšem v románu téměř 100letým slepcem, který si své soukromé dějiny, ale také události otřásající říšemi, světem i Bulharskem už jen útržkovitě připomíná. A vypravěč jeho vzpomínky zaznamenává s až chladným odstupem.  

Co je nakonec opravdu důležité na životě jedince, co si člověk nakonec z toho svého století zapamatuje? Ulrich není - tak jako miliony možná miliardy lidí po celém světě - aktivním hybatelem vlastního života.  

Život je kvantita 

Jeho pasivita mu znemožní zapojit se do převratného dění v Bulharsku; také mu to ale zachrání život. A když přemítá o tom, jestli svůj život promarnil, vlastně neví, co znamená promarnit nebo naplnit život.  

"Jak může svůj život promarnit pes nebo strom? Život je prostě kvantita a Ulrich nechápe, jak by se dal promarnit, o nic víc, než jak by se dala promarnit hromada hlíny nebo kbelík vody," píše Rana Dasgupta.  

Nebo, s odkazem na letmé setkání hlavního hrdiny s Albertem Einsteinem, se autor Ulrichovými ústy ptá: Kolik životní energie jiných lidí, zablokovaných lidí je zapotřebí k tomu, aby vznikl jeden Einstein?  

Román Sólo má zajímavou stavbu, protože ho Rana Dasgupta rozdělil na dvě věty, nebo části: první s názvem Život tvoří právě vzpomínky nedostudovaného chemika Ulricha.  

Druhá část má název Denní snění a sleduje gruzínské sourozence Iraklije a Chatúnu a bulharského hudebníka Borise, kteří žijí v současném New Yorku. Rana Dasgupta ale už v první části naznačuje, že oba zdánlivě nespojité příběhy jsou propojeny, a to právě slepcovým denním sněním.  

Román Sólo, pohled na mnohdy krvavé události 20.století ze země a v zemi, kam možná rádi jezdíme na dovolenou, ale jinak o ní nevíme téměř nic, přeložil Tomáš Suchomel. Ve své Zlaté edici ho vydalo nakladatelství Jota.  

Padesát odstínů šedi vyjde v češtině na podzim 

Aktuální zpráva přišla z nakladatelství XYZ. První díl románu Padesát odstínů šedi, který ve světě vzbudil velký rozruch kvůli velmi otevřeným a velmi častým erotickým scénám, vydá toto nakladatelství už letos v říjnu. A počítá i s vydáním dalších dvou dílů.  

Román napsala pod pseudonymem E L James televizní producentka Erika Mitchellová Leonardová. A nejdřív vyšel bez jakékoli reklamy na jaře 2011 jako e-kniha.  

Z internetu si jí stáhlo na čtvrt milionu čtenářů; v podobě klasické knihy se pak románu celosvětově prodalo na 40 milionů výtisků a s prodejem přes milion výtisků během prvních 11 týdnů se Padesát odstínů šedi stalo nejlépe prodávanou knihou všech dob.  

Čtenářky jsou u vytržení, kritici už méně. 

 

Román Sólo spisovatele Rana Dasgupta přečetla a hodnotí Patricie Polanská.

Vložit na svůj web

Autor:  Patricie Polanská  (ptp), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Po čtení  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 22. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas