4. 7. 2007 8.34  rubrika: Ranní zamyšlení

Zdeněk Lukeš: Architekt Josef Zasche

Josef Zasche - Foto:  archiv

Josef ZascheFoto:  archiv

Padesát let letos uplyne od smrti významného architekta, jabloneckého rodáka Josefa Zascheho. Narodil se ve stejném roce jako zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra - tedy v roce 1871. Studoval na liberecké stavební průmyslovce a poté odešel do Vídně, kde absolvoval školu architektury na nejvýznamnějším středoevropském učilišti té doby - umělecké akademii u profesora Karla von Hasenauera, jednoho z autorů budov na vídeňském Ringu a architekta císařského paláce.

Po studiích se Zasche vrátil do Čech. Jeho první významnou stavbou se stal starokatolický kostel Povýšení sv. kříže v rodném Jablonci. Projekt v čistě secesním stylu byl dokončen na prahu nového století. Jak známo, secesních sakrálních staveb je velmi málo. Právě jablonecký chrám patří k nejkrásnějším a tvoří se skupinou sousedních domů - fary a vil - jedinečný architektonický a urbanistický soubor, na němž Zasche spolupracoval se svým jabloneckým kolegou Rudolfem Hemmrichem. 

Dalšími významnými stavbami byly vily v Praze, resp. Jablonci, pro malíře Karla Wilferta a rodinu Dresslerovu. Vznikly v letech 1904-5 a patřily k prvním příkladům moderny - prakticky bez secesní dekorace, ale s dokonalým detailem a "anglickou" halovou dispozicí. 

Vrchol Zascheho tvorby spadá do období 1906-8, kdy se dle jeho projektu v Praze staví tři modernistické paláce: hotel U Tří jezdců a dům pro Pražskou železářskou společnost na Senovážném náměstí a především palác Vídeňské bankovní jednoty v ulici Na Příkopě s průčelím z leštěné žuly a noblesní sochařskou dekorací Franze Metznera - slavného německého sochaře, který se Zaschem navrhl rovněž později odstraněné kašny do Jablonce a Liberce. 

Všestranný Zasche projektoval také školy, dělnické kolonie, činžovní domy i vily a hrobky. Spolupracoval s Kotěrou na projektu nových universitních budov pro Prahu a byl spoluautorem jeho paláce VPÚ na vltavském nábřeží. S Pavlem Janákem pak vypracoval návrh známého paláce Adria na nároží Národní třídy a Jungmannovy ulice ve stylu art déco. 

Poslední významnou Zascheho realizací byl palác Urania v Klimentské ulici v Praze s kinem, kde pak býval známý filmový klub, a především další jablonecký chrám Srdce Ježíšova, který je jednou z nejvýraznějších dominant města. Poslední dvě jmenované práce jsou již moderní architekturou s prvky konstruktivismu. 

Ačkoli byl Zasche sociální demokrat a během války byl již v penzi, měl být po jejím skončení odsunut do Německa. Proti tomu protestovali mnozí významní čeští umělci, nebylo to však nic platné. Zničen byl i jeho unikátní osobní archív. Až do své smrti v roce 1957 žil pak Josef Zasche v městečku Schackensleben, do Čech se už nikdy nedostal. 

Architekt Zasche patřil k mimořádným osobnostem na naší umělecké scéně první poloviny XX. století. Je dobře, že si jeho jméno a tvorbu opět připomínáme, většina jeho staveb je kvalitně opravena a na zdi jabloneckého kostela je umístěna pamětní deska. Je to další připomínka skutečnosti, jak byla v minulém období mnohá významná jména a události vytěsňována z naší paměti. 

 

Zdeněk Lukeš: Architekt Josef Zasche

Vložit na svůj web

Autor je historikem architektury 

Pořad: Ranní zamyšlení  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas