23. 10. 2007 8.34  rubrika: Ranní zamyšlení

Pavel Klusák: Čtyřlístek vydává desku. Jasně, kdo jiný

Čtyřlístek - Foto:  Čtyřlístek

ČtyřlístekFoto:  Čtyřlístek

V dnešní české pop-music chybějí mladé výrazné hvězdy. Tedy mně zas tak nechybějí, ale průmyslu, který by jim rád dělal servis a něco si při tom srazil za režii, očividně chybějí. Za účelem chvilkového oživení se koneckonců konala náborová akce Česko hledá SuperStar, ale ta s jedinou výjimkou přinesla jen rychlý a netrvanlivý kanónenfutr do koloběhu estrád. Ten výraz někam napsal Josef Vlček a s jeho trefností lze jenom souhlasit.

Momentálně jsme svědky dalšího pokusu o oživení, který mě zaujal víc než celá SuperStar. Jedno velké vydavatelství oznámilo, že popové elpíčko v těchto dnech vydá skupina Čtyřlístek. Představa, jak se z Pindi a Bobíka stávají rockoví frontmani, a Myšpulína jako mága technologické hudby, vypadá pochopitelně dost lákavě. 

Ale nejzajímavější je na tom princip. V době, která je možná skutečně skoupá na pořádné a sugestivní zpěváky, někdo přichází s otázkou, jak by asi zpívali ti, které po léta známe jako nezpěváky. Trochu to souvisí s metodami bulváru, který jde za veřejnou tvář politiků a umělců, aby lidem ukázal, jak se ti lidé milují, hádají, jak vaří a za co utrácejí peníze. Teď se tedy dovíme, jak zpívá Fifinka a hlavně jaké jsou její písně. 

Možná se tu otevře cesta, kterou by se mohla hudební scéna časem zabavit. Když jsme rozezpívali Čtyřlístek, proč bychom se nemohli ptát, jaké písně by asi zpívali a psali další? Někoho by víc zajímalo, jakých podob nabývá blues u Josefa K. a Řehoře Samsy, jiní by rádi slyšeli, jakými texty a melodiemi by se rozezněly postavy Nesnesitelné lehkosti bytí. 

Výchovné i zábavné by mohly být písně Rychlých šípů, nakonec by se ale stejně prodalo víc rebelského soundu Bratrstva kočičí pracky, s nímž by hostoval Katapult. Pak bychom si vzpomněli, že není třeba zůstávat u fiktivních postav a mohla by vyjít elpíčka bratří Mašínů, Alexandra Dubčeka a Emila Zátopka. Ta první vlna by byla zajímavá a měla dobré koncepty, pak by se na to vrhli zištní producenti a pozdní alba kapitána Minaříka či Anny Frankové by byla opravdu zoufalá. 

Až tato vlna dostoupí vrcholu a vyčerpá se, pak se možná najde někdo, koho výstředně napadne cosi pozapomenutého: totiž zkusit skládat a zpívat písně sám za sebe. Bude to stejně těžké jako dnes, v době, kdy za sebe radši necháváme zpívat komiksové postavičky. 

Tedy, ono je to těžké vždycky a všude, ale v zemi, která pořád ještě hledá svou identitu a její špičky od téhle dřiny spíš odvádějí pozornost, je to těžké dvojnásob. 

 

Pavel Klusák: Čtyřlístek vydává desku. Jasně, kdo jiný

Vložit na svůj web

Autor je redaktor týdeníku Respekt a hudební kritik 

Pořad: Ranní zamyšlení  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas