24. ledna  2011 v 08:35  rubrika: Ranní zamyšlení

Zdeněk Lukeš: Nové pražské kulturní centrum a výstava V. Hofmana

Národní technická knihovna - vstupní hala - Foto:  techlib.cz

Národní technická knihovna - vstupní halaFoto:  techlib.cz

Nová budova Národní technické knihovny v Praze Dejvicích funguje výborně. Je to živé centrum, kde bývá rušno i po večerech. Pořádají se tu výstavy, funguje kavárna, je tady víceúčelový sál, kde se konají přednášky nebo promítají filmy.

Výborné je také to, že vedle knihovny určené studentům a pedagogům dejvického kampusu ČVUT a VŠCHT je v přízemí paláce také obvodní knihovna pro obyvatele Prahy 6. NTK je otevřena i večer, což je pro studenty důležité. Doufám, že nedojde k hrozbě příslušného ministerstva a k propuštění 10 procent personálu, což by znamenalo značné omezení služeb. 

Správná knihovna má být totiž otevřena co nejdéle, ty americké bývají v provozu dokonce nonstop. 

Je také zřejmé, že podobná zařízení nejsou přežitkem, naopak, pokud se podaří v nich vytvořit živé kulturní centrum, znamenají obohacení pro celou oblast. NTK, postavená dle vítězného soutěžního návrhu studia Projektil - je navíc stavba zajímavá. 

Především vytváří svým oblým tvarem příjemný kontrast k pravoúhlé architektuře okolních budov - poněkud chladnému modernímu klasicismu staveb Antonína Engela z 20. let i moderním palácům z 60. a 70. let architektů Františka Čermáka a Gustava Paula, či nejnovějšího přírůstku - minimalistické budově Fakulty architektury Aleny Šrámkové, která začne fungovat od února. 

Nedávno jsem se večer do NTK vypravil na vernisáž jedné komorní výstavy. Ta je umístěna v prostoru kavárny a představuje drobné grafické práce známého výtvarníka, scénografa, designéra a architekta Vlastislava Hofmana (1884-1964). Hofman patřil ke členům Tvrdošíjných i ke známé kubistické Skupině výtvarných umělců. 

Kromě výtvarné činnosti - typických expresívních kreseb a dřevorytů spolupracoval také s předními českými divadly, pro něž navrhoval scény a kostýmy. Pro umělecké dílny Artěl vypracoval krásné kubistické studie nábytku i keramiky. Jeho vázy a nadčasový kávový servis patří k tomu nejlepšímu, co v období před první světovou válkou nejen u nás vzniklo, a dnes je možné koupit jejich repliky. 

Hofman byl také respektovaným architektem. Vystudoval pražskou techniku a byl léta zaměstnán v městském stavebním úřadu. Zabýval se regulacemi, zachránil např. bastiony v okolí pražského hradu, které měly být původně srovnány se zemí. 

Velmi zajímavé byly jeho návrhy na zástavbu Vyšehradu v poněkud pochmurném kubistickém stylu nebo soutěžní projekty na Letenský tunel, areál pod Emauzy či Žižkův pomník na Vítkově - všechny opět v jehlancových formách. Realizován však byl jen fragment projektu nového hřbitova v pražském satelitu Ďáblicích - oplocení a vstupní brána. 

Další kubistická stavba - postavená ovšem až v polovině 20. let - krematorium v Moravské Ostravě, bylo bohužel v neblahé komunistické éře zbouráno navzdory protestům odborníků. Poslední výraznou Hofmanem navrženou budovou je spořitelna v Moravských Budějovicích z let 1924-7. 

Od 30. let se pak Hofman věnoval projektům moderních železobetonových pražských mostů. Navrhl most Jiráskův, lávky na Slovanský a Dětský ostrov a po druhé světové válce byl ještě postaven most Štefánikův. 

Jak prozradili během vernisáže jeho vnuci Adriana Skálová a Leonardo Ragusa, kreslení miloval Hofman i v pozdním stáří, kdy využil každé příležitosti, aby si mohl sednout na lavičku u Výtoně a kreslit lidi v parku… 

Výstava grafických prací Vlastislava Hofmana bude v NTK otevřena do 20. února. Bude zde také možné koupit se slevou velký výstavní katalog k Hofmanově výstavě, jež se konala před sedmi lety v pražském Obecním domě.
 

Autor je historik architektury 

Autor:  Zdeněk Lukeš
Pořad: Ranní zamyšlení  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas