26. března  2012 v 08:40  rubrika: Glosa Rádia Česko

Stanislav Škoda: Slavní ilustrátoři, které neznáme

Petr Sís: Ptačí sněm - Foto: Nakladatelství Labyrint

Petr Sís: Ptačí sněmFoto: Nakladatelství Labyrint

Výtvarník Petr Sís byl vyznamenán na veletrhu v Bologni cenou Hanse Christiana Andersena jako nejlepší ilustrátor dětských knih. O této ceně se říká, že je to pro autory dětských knih něco jako Nobelovka. Cenu, kterou uděluje mezinárodní výbor IBBY jen každý druhý rok, získali v minulosti hned tři čeští výtvarníci: v roce 1968 Jiří Trnka, v roce 1992 malířka Květa Pacovská, a když připočítáme Dušana Kállaye z Bratislavy, který ji vyhrál v roce 1988 za Československo, jsme v oboru obrázkových knih pro děti mistři nebo - jak se někdy trochu nevkusně říká - dokonce „ilustrátorská velmoc“.

Z Američanů byl oceněn jen Maurice Sendak před více než čtyřiceti lety, a jediní, kdo nás dotahují, jsou Němci s třemi vítězi: Juttou Bauerovou, Klausem Ensikatem a Wolfem Erlbruchem, který skvěle ilustroval například i u nás známou knihu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu. 

Jsme dobří jako v hokeji, chtělo by se říct, jenže to má jeden háček. Kdybych to měl srovnat s naším národním sportem, všichni tito ocenění výtvarníci „hrají venku“. Když si ale některý český hokejista připíše asistenci v nedělním zápase v NHL, je za to v Čechách oslavován. Květu Pacovskou nebo třeba takového Štěpána Zavřela zná v Čechách jen hrstka bibliofilů a milovníklů umění. 

Přitom o „originální a špičkové“ české ilustraci pro děti mluví kdekdo už od nepaměti: Krteček, Maxipes Fík, Mach a Šebestová, kocour Mikeš atd. Milerova Krtečka ovšem kromě českého vydavatele vystavuje na veletrhu v Bologni jen jedno nakladatelství z bývalé NDR, které ho na vlnách „ostalgie“ nabízí vedle ilustrovaných povídaček o sovětských kosmonautech. Knihy Petra Síse, Květy Pacovské a Štěpána Zavřela jsou vidět všude. 

Když mi večer v jedné boloňské hospodě říkal španělský výtvarník Emilio Urberuaga, jak skvělou ilustrátorku máme v Květě Pacovské, musel jsem mu přiznat, že její knihy v Čechách vůbec nevycházejí, že sice znám její starší věci, ale ty poslední jsem si prohlédl až na stánku rakouského nakladatele. 

Petr Sís zase žije od osmdesátých let v USA. Ale to přece není důvod, aby trvalo patnáct let od listopadové revoluce, než se v Čechách jeho knihy alespoň trochu prosadily. Ovšem opravdovým fenoménem a „ilustrací“ českého ignorantství je dnes již zesnulý výtvarník Štěpán Zavřel. Ten má v Itálii, kde žil od konce padesátých let, dvě muzea, věnovaná jen jeho tvrobě, jmenuje se po něm výtvarná škola a dokonce prý i náměstí ve vesnici, kde žil. V rodných Čechách ho až na pár zasvěcených nezná vůbec nikdo. 

Abychom ale zase nepřeceňovali mezinárodní obec znalců dětských knih: jediným Čechem, oceněným za celosvětový přínos dětské knize ve zvláštní kategorii autoři textu, byl aparátčík komunistického Svazu spisovatelů, spisovatel povinné četby, která dnes děsí nejednnu generaci, Bohumil Říha. Ten, co napsal nejen Honzíkovu cestu, O letadélku Káněti a Divokého koníka Ryna ale i strašlivé socialistické romány pro dospělé, například knihu Země dokořán o osidlování pohraničí nebo dvoudílného Venkovana, knihu (jak stojí ve slovnících z oné doby) „o proměně lidí v novém společenském řádu“. 

To sice porotci a kolegové spisovatelé dětských knih mohli stěží kdy číst, ale proč tedy Říhu vybrali? Že by se nechali unést něčím tak strašným, jako byla Honzíkova cesta? 

Vraťme se ale k tomu dobrému. Zlatou medaili ceny Hanse Christiana Andersena předá Petru Sísovi v srpnu dánská královna. Krásné, mimořádně moderní a svěží knihy čtyřiaosmdesátileté Květy Pacovské slaví v Evropě a v Japonsku obrovský úspěch. Když si zkusíte zadat její jméno do wikipedie, objeví se tam její stránky v němčině, francouzštině, španělštině, katalánštině a norštině. V češtině nepřekvapivě nic, a přitom ta paní žije v Praze. 

Autor:  Stanislav Škoda
Pořad: Zamyšlení Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas