13. března  2012 v 10:18  rubrika: Jeden svět

Domorodci v Etiopii mění způsob života kvůli turistům

Záběr z filmu Ti druzí - Foto:  Jeden svět

Záběr z filmu Ti druzíFoto:  Jeden svět

Kmen Mursi v povodí řeky Omo patří k velkým turistickým lákadlům. Willem Timmers a Ilja Kok jako turističtí průvodci měli dojem, že setkání turistů s domorodci bývají příliš povrchní, a tak o nich natočili film.

Festival Jeden svět se věnuje osudům menšin a jiných místních komunit, které ohrožuje globalizace. K nim patří i kmen Mursi, který žije na jihovýchodě Etiopie a má už jen řádově tisíce členů 

Ženy vkládají do spodního rtu malé talířky nebo destičky, muži se malují bílou hlinkou nebo kovovými náramky podle počtu poražených v boji. Turisté přijedou na 20-25 minut, fotografují si je a hned poté odjíždějí. 

„Vůbec tu nešlo o výměnu zkušeností, jen o peníze a fotografie. Když jsme se ptali, jaké to je, nechat se fotit od 8 ráno do 6 do večera, vysvětlili nám, že je to pro ně jediná obživa,“ říká filmařka Ilja Kok. 

Pro účel setkání s turisty se domorodé ženy i muži oblékají mnohdy mimořádně výstředně, jinak než v běžném životě. Dřív byli pastevci, teď se soustředí na to, jak vypadat před turisty: 

„Zahlédli jsme malého chlapce, jak si dává na hlavu mrtvého holuba. Čím exotičtěji vypadal, tím víc lidí si ho vyfotilo,“ vzpomíná Ilja Kok. 

Peníze na auto 

Dokumentaristé Ilja Kok a Willem Timmers - Foto: Roman Růžička

Dokumentaristé Ilja Kok a Willem TimmersFoto: Roman Růžička

První skupinky turistů začaly do povodí řeky Omo hromadně přijíždět v polovině 90. let. Postupně se pro kmen Mursi staly jejich návštěvy prakticky jediným způsobem obživy. Z příjmů, které získá za fotografie, nakupují jeho příslušníci ve městě potraviny, někdy si dokonce ušetřili na auta. 

Teď ale etiopská vláda chystá ještě větší zásah do životů kmene Mursí, než je stálý turistický ruch. Na jeho území se má ve velkém pěstovat cukrová třtina, a tak budou muset domorodci začít vést jiný způsob života. 

„Nemají šanci s tím cokoliv dělat, protože nemluví jazykem lidí z vysočiny, jak říkají, řečí těch, kdo žijí v hlavním městě,“ vysvětluje filmařka. 

Nocleh v domě  

Domorodci vytvořili pět vesnic pro turisty. Ve skutečnosti ale bydlí daleko od civilizace. Do jejich autentických osad je třeba letět nebo jet mnoho hodin džípem. 

„Když se Vám to podaří a zůstanete aspoň přes noc, stáváte se jejich hosty,“ líčí své zážitky režisér. 

Náčelník dvojici filmařů představil celé vesnici a nabídl jí nocleh ve svém domě. 

„Neuměli jsme jejich jazyk, ale snažili jsme se dorozumět rukama i nohama. Měli jsme radost, že jsme je viděli ve skutečném oblečení, jiném, než nosí pro turisty,“ uzavírá dokumentarista Willem Timmers. 

 

Festival Jeden svět se věnuje také osudům menšin a místních komunit, které ohrožuje globalizace. Více Martina Mašková.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Jeden svět  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas