11. března  2011 v 16:00  rubrika: Jeden svět

Egyptský blogger: Sociální sítě porazily Mubaraka

Wael Omar - Foto: Khalil Baalbaki

Wael OmarFoto: Khalil Baalbaki

Filmoví profesionálové měli na festivalu Jeden svět příležitost debatovat s Waelem Omarem, egyptským dokumentaristou a bloggerem, který v době nepokojů v Káhiře natáčel v ulicích.

Jeho sociálně laděný snímek „ Democracy 76“ se promítal na mnoha světových festivalech, včetně těch ve Spojených státech. V rozhovoru pro Rádio Česko se Wael Omar přiklonil k názoru, že sociální sítě porazily autoritářský režim Husního Mubaraka. 

Policejní týrání 

„Myslím, že na náměstí Tahrír v Káhiře měla stát fotka Marka Zuckerberga,“ říká s nadsázkou Wael Omar. Vzpomíná na to, jak natáčel pro Facebook i v době, kdy nechal režim vypnout internet a záběry se posílaly prostřednictvím telefonů. 

S kolegy natáčel hlavně v místech, kam nemohla zahraniční média, protože by je poznali, hlavně na policejních stanicích, kde byli svědky týrání demonstrantů.
  

„Chovali jsme najednou spíš jako aktivisté, než novináři nebo filmaři, zapomněl jsem, jak aranžuji záběry,“ popisuje své dojmy z lednových událostí na káhirském náměstí Tahrír. 

Den velbloudů  

Muslimské bratrstvo, které se připojilo k demonstrantům považuje za obdobu křesťansko-demokratických stran v Evropě. Říká, že se soustředí spíš na sociální otázky. 

„Činovníci muslimského bratrstva přišli na demonstrace v den, kdy vláda poslala proti demonstrantům velbloudy a házela na ní Molotovovy koktejly,“ popisuje Wael Omar. Tomu dni se mezi Egypťany říká Den velbloudů. 

Klasická demokracie?  

Wael Omar nesdílí skepsi těch západních komentátorů, podle nichž egyptským mladým lidem revoluci „ukradnou“ noví autoritářští vládcové. 

„Přece i Hizballáh je běžnou součástí politiky v Libanonu, podobně jako křesťané, drúzové, či sunnité,“ argumentuje egyptský blogger. Podle něj se v Egyptě vytvoří politická scéna založená na tradičním soupeření politických stran a hnutí, kde se může o moc ucházet každý. 

 

Nepokoje v Káhiře očima egyptského bloggera. Waela Omara se ptala Martina Mašková.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas