9. března  2012 v 10:18  rubrika: Jeden svět

Egyptští bloggeři dál kritizují režim

Záběr z filmu Zpět na Tahrír - Foto:  Jeden svět

Záběr z filmu Zpět na TahrírFoto:  Jeden svět

K pádu autoritářského režimu Husního Mubaraka v Egyptě výrazně přispěli mladí lidé, kteří umí pracovat s Facebookem a bloggovat. Egyptský manželský pár zachycený ve filmu režiséra Petra Loma Zpátky na Tahrír dal dokonce své malé holčičce počítačové jméno.

V letech 2006-2009 bloggovala o porušování lidských práv v Egyptě i aktivistka Noha Átif. Teď studuje doktorát v Londýně. Podařilo se jí sehnat řadu svědectví o mučení a bití žen na policejních stanicích. 

„Moje rodina a přátelé nevěřili, že mučení existuje, a nejen proto jsem chtěla šířit do světa zprávy o tom, že takové zločiny existují,“ řekla Rádiu Česko. 

Na blogu Nohy Átif si můžete přečíst informace o porušování práv zatčených na konkrétních policejních služebnách, včetně jmen jednotlivých policistů. Podle zpráv nevládních organizací z Egypta tam k mučení nebo pronásledování oponentů moci dochází i dnes. 

Zklamání z revoluce  

Rozčarování Egypťanů z jejich revoluce zaznamenal i režisér Petr Lom:  

"Jsou zklamáni z toho, že se nesplnil brzký příslib svobody a vize, že se z Egypta brzy stane liberální demokracie,“ vysvětluje. 

Petr Lom točil příběhy obyčejných lidí, kteří se podíleli na protestech proti režimu Husního Mubbaraka. Mluvil i s mladým průvodcem turistů u pyramid, s řidičem, který odmítal odvážet zatčené lidi, a s bratrem jednoho zatčeného bloggera. 

Svoboda slova  

Noha Átif - Foto: Martina Mašková

Noha ÁtifFoto: Martina Mašková

„Vláda ho pustila z vězení v době prvního výročí revoluce, a stále blogguje dál, začal už den poté, co ho pustili z vězení,“ líčí jeho osudy Lom. 

Připomíná, že bloggeři jsou v Egyptě aktivní i teď, kdy se moci ujala armáda. 

„Se svobodou slova je to zatím horší než za Mubarakova režimu,“ dodává dokumentarista. 

Polovina negramotných  

Další hrdina filmu Zpátky na Tahrír, průvodce u pyramidy, je negramotný. 

„Reprezentuje skoro polovinu obyvatel Egypta, o politice nemá ponětí,“ vysvětluje filmař. 

Dívce z Lomova dokumentu vadilo chování ministerstva vnitra. Její sousedi z vesnice kvůli tomu na internet dávali pomluvy, že se živí jako prostitutka. 

Blogger, se kterým režisér natáčel, byl potrestán za to, že na internetu umístil video, které ukazovalo, jak armáda porušuje lidská práva. 

Půldruhé miliardy 

Petr Lom - Foto: Martina Mašková

Petr LomFoto: Martina Mašková

„Egypťanům se zdá nedůstojné ukazovat světu, že mají problémy, zvláště když tam přijdete jako cizinec,“ popisuje atmosféru v porevolučním Egyptě režisér. 

Egyptská armáda dostává 1,5 miliardy dolarů ročně od americké vlády. Petr Lom se domnívá, že by proto Washington mohl přimět armádu, aby umožnila demokratizaci. 

Nový Mubarak  

V Egyptě dosud trvá mimořádný stav, který Husní Mubarak před více než 30 lety zavedl, chybí demokratická ústava. 

Bloggerka Noha Átif přesto nemá v úmyslu zůstávat v Londýně, kde vystudovala a dělá si doktorát: „Přemýšlím o tom, že bych přerušila to, co teď dělám, a vrátila se domů. Egyptu prospívá, když se tam vracejí lidé s dobrým vzděláním ze zahraničí,“ říká Noha Átif. 

Ani ona není spokojená s armádou, ale nemá strach, že by se do Egypta natrvalo vrátily staré pořádky. 

„Lidé už nedovolí, aby se ujal moci nový Mubarak,“ míní bloggerka. 

 

Egyptští bloggeři se dál zasazují o lidská práva. Z festivalu Jeden svět se hlásí Martina Mašková.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Jeden svět  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas